Rozdział03

Etole, bolerka, narzutki i sweterki.

Pogoda zmienną jest! To już wystarczający powód, żebyś pomyślała o okryciu ślubnym nawet, jeśli ceremonię zaplanowaliście w lipcu czy sierpniu. Wówczas nie będzie to pewnie sztuczne futerko, a raczej etola, bolerko albo sweterek ślubny z naturalnych, miękkich materiałów, lekkiego tiulu czy koronki chroniące Cię przed gęsią skórką. Wywołaną nie tyle emocjami, co chłodnym powiewem wiatru.

Okrycia ślubne, które dodają, a nie ujmują

Tom Ford, amerykański projektant, scenarzysta i reżyser filmowy, któremu nie można odmówić wyrafinowanej elegancji, twierdzi, że „Właściwy strój to przejaw dobrych manier”. Tym właśnie sposobem można by określić Twoją pracę nad stylizacją ślubną. W tym kryje się troska i czas, który jej poświęcasz. Okrycie ślubne zaś to ten ostatni element, wymagający od Ciebie uwagi. Szczególnie, że jeśli zdecydujesz się na ślub kościelny, ramiona wypada podczas ceremonii przesłonić. Jak pogodzić dobre maniery, komfort i elegancję?

Narzutka ślubna, etola czy bolerko ślubne?

Gdybyś chciała przyjrzeć się bliżej, jakie są obecnie dostępne w modzie okrycia wierzchnie do sukni ślubnej to czeka Cię zawrót, a może nawet ból głowy. Narzutki, etole, bolerka, peleryny, sweterki, kominy i można tak wymieniać dalej. Co wybrać? Proponujemy podejść do tematu praktycznie. Zacznij od podsumowania: ślub kościelny czy cywilny? Czy potrzebujesz okrycie ślubne zimowe czy raczej symboliczne? Chcesz, by uzupełniało stylizację czy było „na wszelki wypadek”? W kolejnym kroku dopasuj je do sukienki kierując się jej krojem, materiałem i charakterem. Weź pod uwagę kolor – musi współgrać z sukienką. Czasem warto postawić na ciekawy kontrast. Dalej – typ dekoltu. Do sukienki bez ramiączek pasuje każde okrycie ślubne. W pozostałych przypadkach myśl o tym, by pasowało ono do charakteru całej stylizacji. Warto wziąć pod uwagę to, że jeśli suknia jest prosta, okrycie może być ozdobniejsze i przyciągające wzrok, jeśli natomiast zdecydujesz się, np. na sukienkę księżniczka z wyjątkowo obfitym dołem, wybierz coś skromniejszego, by nie doprowadzić do wizualnego przesytu. I jeszcze jedna rada – najlepiej zamów szycie okrycia u tego samego krawca, który projektuje Twoją sukienkę. Wówczas masz pewność, że stylizacja będzie perfekcyjna.

Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych okryć ślubnych, które pomogą Ci w wybraniu tego najodpowiedniejszego.

Narzutka na suknię ślubną

Narzutka ślubna czy pelerynka to jedno z tych okryć ślubnych, które często mają charakter ozdobny. Na przykład krótsze, do linii bioder lub pasa, wykonane z delikatnej i ażurowej tkaniny, ozdobione perełkami czy innymi aplikacjami pięknie uzupełniają proste suknie ślubne bez ramiączek, otaczając Cię delikatną aurą tajemniczości. Albo długa koronkowa narzutka na suknie ślubną, która dodaje Twojej stylizacji szlachetnego, wręcz królewskiego sznytu. Idealna do sukienki z koronkowym gorsetem i swobodnym dołem wykonanym z kilku warstw tiulu. Narzutka ślubna à la pelerynka przywodzi na myśl kreacje księżniczek z popularnych bajek. Szczególnie ta prosta i gładka, z przodu krótsza, z tyłu do ziemi, do klasycznej sukni do kostek. Tego typu stylizacja tworzy wokół Ciebie magiczną, zjawiskową aurę podkreślając również duchowy, niematerialny wymiar ślubu.

Bolerko ślubne

Bolerko, czyli krótkie okrycie ślubne sięgające do talii może zarówno chronić przed chłodem, jak i pełnić funkcję uzupełniającą stylizację. Może być z długim i krótkim rękawem, w formie sweterka, futerka lub lekkiego wdzianka z delikatnej tkaniny. Bolerko ślubne jest niezwykle uniwersalne, ponieważ pasuje do wszystkich sukien eksponujących talię. Dużą popularnością cieszy się bolerko ślubne koronkowe, które szczególnie pięknie prezentuje się do prostej, gładkiej i klasycznej kreacji. Doskonale uzupełnia również stylizacje boho i rustykalne, jednak w tym przypadku wzór koronki powinien być jednolity. Do sukni bez ramiączek dobierz, np. bolerko ślubne z delikatnej tkaniny, zapinane z tyłu ozdobnymi perełkami lub guziczkami. Kreację typu księżniczka, często obficie zdobioną, uzupełnij bolerkiem ślubnym z delikatnego, ażurowego tiulu, który nie przesłoni ozdobnego gorsetu i perełek, koralików czy innych naszytych na niego aplikacji.

Bolerko na suknię ślubną sprawdza się szczególnie w okresie zimowym i wówczas masz do wyboru sztuczne futerko lub bolerko z podszewką. A wiosną wybierz, np. krótki sweterek, z zapięciem pod szyją.

Etola ślubna

Etola to rodzaj szala, krótkiej pelerynki, narzutki najczęściej wykonanej z naturalnego lub sztucznego futra, ale także z piór. W tej ostatniej wersji etola do sukni ślubnej zapewnia widowiskowy efekt glamour! Podobnie jak bolerko, ten rodzaj okrycia ślubnego doskonale uzupełnia sukienki podkreślające linię talii. Bardziej okazałe i puszyste idealnie uzupełnią proste, klasyczne suknie. Dodadzą im wdzięku, uroku i elegancji. Szczególnie pięknie uzupełniają sukienkę ślubną syrenka. W tej stylizacji, z dodatkiem piór, wyglądać będziesz jak gwiazda! Zimą, jeśli wdzianko ma Cię uchronić przed chłodem, wybierz etolę ślubną z rękawami. Ze sztucznego futra, a kolor dopasuj koniecznie do odcienia sukienki. Wiosną czy latem wystarczy Ci etola ślubna sweterek. Choć skromniejsza w wyrazie, idealnie będzie do Ciebie pasować, gdy cenisz minimalizm i prostotę. Kwintesencję klasycznej elegancji.

Komin ślubny

Komin ślubny to rodzaj bolerka zwykle bez rękawów, luźno okrywający ramiona i przedramiona. Najczęściej szyty jest z futerka, bądź dzianiny futerkowej i – podobnie jak wszystkie krótkie okrycia ślubne – idealnie komponuje się z sukienkami podkreślającymi talię. Jest wdzięcznym i niezwykle kobiecym dodatkiem, który sprawdzi się w chłodne dni i podczas kościelnej ceremonii. Przy doborze komina ślubnego kieruj się podobnymi wskazówkami, jak w przypadku etoli i bolerek. Im skromniejsza kreacja, tym bardziej dekoracyjny może być komin. I odwrotnie.

W przypadku każdego rodzaju narzutki, okrycie ślubne warto uszyć w tej samej pracowni krawieckiej, bądź - jeśli nie jest to możliwe - mieć podczas jego kupna próbkę materiału, z którego wykonana jest suknia. Dobór kolorystyczny ma tu kluczowe znaczenie.