Kameralne wesele - impreza dla najbliższych

Kameralne wesele wcale nie musi dzisiaj oznaczać okrojonego budżetu, konieczności przyspieszenia ceremonii czy innego kompromisu organizacyjnego. W czasach, gdy narzeczeni coraz częściej sami płacą za ślub i wesele, to oni decydują, z kim, gdzie i jakim kosztem chcą się bawić. Zamiast wydawać majątek na uroczystość z pompą na kilkaset osób, wolą zorganizować kameralną imprezę w superklimatycznym miejscu i bawić się po swojemu w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Skoro tu jesteś, to zapewne i Tobie marzy się piękne, małe przyjęcie weselne. Chcesz wiedzieć, jak zrobić kameralne wesele? Czytaj dalej...

Wesele kameralne – piękna, mała uroczystość

Decyzja, którą przyszli małżonkowie podejmują już na samym starcie przygotowań do ślubu i wesela, dotyczy liczby gości. W zależności od indywidualnych preferencji i przewidzianego budżetu, mogą pójść w kierunku przyjęcia weselnego z rozmachem, wielkimi stołami i setkami gości albo postawić na uroczystość kameralną, na którą zaproszą wyłącznie najbliższych. Oczywiście zarówno wielkie wesela, jak i kameralne śluby mają swoje zalety i swoich zwolenników. I obydwa mogą być pięknymi, niezapomnianymi, wysokobudżetowymi uroczystościami. Bo w organizacji kameralnych przyjęć weselnych coraz rzadziej chodzi o pieniądze...

Czym jest wesele kameralne?

Na początek warto zastanowić się, co to znaczy wesele kameralne. Nie ma ono jednej definicji. Najczęściej pod pojęciem tym kryje się impreza w wąskim gronie, ograniczonym do osób najbliższych - rodziny, przyjaciół i innych ludzi ważnych w życiu nowożeńców. Może ją poprzedzać równie kameralny ślub cywilny lub tradycyjna ceremonia w kościele. Małemu weselu zwykle towarzyszy bardziej intymna i przytulna atmosfera, ponieważ uczestnicy uroczystości w zdecydowanej większości świetnie się znają, siedzą blisko siebie, mogą swobodnie rozmawiać itd.

Kiedy warto zdecydować się na wesele kameralne?

Na małe, kameralne wesele decydują się przede wszystkim zakochani, którzy chcą uczcić ten dzień w atmosferze intymności, swobody i prywatności, a nie spędzać go w tłumie w większości obojętnych lub obcych im ludzi. Kameralne wesele pozwala nowożeńcom znaleźć czas na rozmowę i zabawę z każdym z gości, co w przypadku imprezy na kilkaset osób rzadko jest możliwe.

Do organizacji mniejszego przyjęcia przekonuje również cena. Kameralne wesele nie wymaga rezerwowania ogromnej sali weselnej oraz wydawania majątku na kilkupiętrowy tort, kwiaty, setki winietek, orkiestrę, konferansjera itd. Przy czym mała uroczystość nie musi automatycznie oznaczać mniej ekskluzywnej oprawy. Można zorganizować kameralny ślub w plenerze, np. na malowniczym glampingu albo wynająć luksusową rezydencję gdzieś w górach oraz zadbać o catering, wystrój, muzykę i rozrywkę na miarę ceremonii ślubnych gwiazd.

Kameralne wesele stanowi idealny wybór także dla par, które marzą o uroczystości innej niż wszystkie, absolutnie oryginalnej, dopracowanej w każdym detalu oraz spersonalizowanej pod indywidualne potrzeby, pasje i charaktery.

Kogo zaprosić na wesele kameralne?

To wesele dla najbliższych, dlatego lista zaproszonych gości powinna być możliwie krótka, ograniczona do najważniejszych osób, które współtworzą historię młodych. Na kameralnych weselach na ogół bawią się więc, oprócz samych nowożeńców (i ich dzieci, jeśli już je posiadają), ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, najbliżsi krewni oraz najlepsi przyjaciele i najlepsze przyjaciółki. Bliski stopień pokrewieństwa nie zobowiązuje do zaproszenia danej osoby na wesele. W uroczystości powinny brać udział tylko te osoby, wśród których młodzi czują się dobrze, przyjemnie, swobodnie i komfortowo. Ostateczna decyzja, co do długości listy gości i figurujących na niej nazwisk, należy oczywiście do pary młodej, jednak warto pamiętać, że kameralne wesele to impreza o dość intymnym charakterze.

Gdzie zorganizować wesele kameralne?

Wybór miejsca na kameralne wesele zależy od wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwań pary młodej względem wystroju i lokalizacji lokalu, posiadanego budżetu, pory roku oraz liczby zaproszonych gości.

Gdy przyszli małżonkowie lub ich rodzice dysponują przestronnym ogrodem, wolną działką lub dużym domem, nie ma nawet potrzeby wynajmowania obiektu pod kameralne wesela. Przytulną, intymną, prawdziwie domową atmosferę najłatwiej stworzyć... u siebie. Impreza w domu lub ogrodzie może mieć formę uroczystego obiadu, kolacji z rozmowami przy kominku czy wspólnego grillowania.

Bardzo często organizuje się kameralne wesela w plenerze, np. w malowniczych ogrodach, na polanach pod lasem, w stadninach koni, na glampingach, w nowoczesnych stodołach czy w restauracjach na plaży. Bliskość natury sprzyja budowaniu nieformalnego, przytulnego, romantycznego klimatu. Jednak ze względu na nieprzewidywalność pogody w polskich warunkach klimatycznych, należy zadbać o odpowiednie zaplecze, które umożliwi swobodną zabawę także w przypadku chłodu czy deszczu.

Odpowiednim miejscem na organizację małego wesela są restauracje, hotele i kameralne domy weselne, jednak powinny być to obiekty dysponujące niewielkimi salami. Należy rozglądać się za lokalami specjalizującymi się w organizacji mniejszych przyjęć weselnych. Nie opłaca się wynajmowania dużej sali weselnej w przypadku niewspółmiernie małej liczby zaproszonych gości. Cena za jedną osobę będzie wówczas bardzo wygórowana. Poza tym przy garstce ludzi duża przestrzeń wydaje się nieprzyjemnie surowa.

Warto pamiętać, że można zorganizować kameralne wesele w górach, nad morzem i w środku miasta. Ważne, żeby znaleźć miejsce, które pozwoli Wam cieszyć się tą chwilą tak, jak sobie wymarzyliście oraz zaprosić tylko tych ludzi, wśród których czujecie się zrelaksowani i szczęśliwi.

Jak ozdobić salę na wesele kameralne?

Organizacja kameralnego wesela zwykle pozwala udekorować salę po swojemu. Dekoracje należy dopasować do charakteru lokalu i stylu uroczystości. Przy braku pomysłów, warto skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego lub profesjonalnego dekoratora.

Na pewno na sali weselnej nie może zabraknąć roślin i kwiatów, które dodają wnętrzom elegancji i naturalnego uroku. W budowaniu przytulnego, romantycznego klimatu znakomicie sprawdza się oświetlenie. Na kameralnej imprezie przydadzą się różnego rodzaju girlandy świetlne, lampiony, latarenki oraz świece zapachowe. Światło powinno być optymalnie jasne i delikatnie ciepłe. Zbyt pomarańczowe będzie działać usypiająco na gości, a zbyt chłodne utrudni odprężenie.

Nie bez powodu sale weselne z niewielką liczbą gości często zdobią balony. Dodają one aranżacji koloru, komunikują zabawowy charakter imprezy i świetnie wypełniają przestrzeń bez tłumów, która mogłaby wydawać się nieprzyjemnie pusta.

Do udekorowania w autorski sposób pozostają również stoły. W internecie znaleźć można wiele inspiracji na stół weselny w różnych stylach.

Jak ubrać się na wesele kameralne?

W zaproszeniach na kameralne wesele warto podać informację o dress codzie – zwłaszcza gdy impreza ma odbywać się w plenerze, więc dla gości nie jest w pełni jasne, jak mają się ubrać. „Najbezpieczniejszym” wyborem dla kobiety będzie elegancka sukienka koktajlowa lub modny, damski garnitur. W przypadku kameralnego wesela w plenerze, można zdecydować się na bardziej zwiewny model, zapewniający poczucie komfortu w upalny dzień. Mężczyźni z reguły zakładają strój wizytowy, czyli mniej formalny od wieczorowego. Gdy zabawa odbywa się na łonie natury, można ubrać się swobodniej. Należy też pamiętać o odpowiednich, adekwatnych do miejsca dodatkach. Na szczęście w przypadku kameralnego wesela żaden z gości raczej nie będzie mieć oporu, by wprost zapytać przyszłych małżonków, na jakie elementy garderoby postawić. Podobnie młodzi nie będą czuć się niekomfortowo, prosząc najbliższe im osoby o przestrzeganie określonego dress code’u.

Jak zorganizować wesele kameralne?

Organizacja kameralnego wesela zwykle jest łatwiejsza do zaplanowania i późniejszego skoordynowania od dużej, hucznej uroczystości na kilkaset osób.

    • Zacznij od sporządzenia listy gości, ograniczając się do bliskiej rodziny i przyjaciół. Następnie wybierz idealne miejsce. Powinno ono swobodnie pomieścić wszystkich weselników, odpowiadać Ci klimatem i zapleczem oraz znajdować się w dostępnej dla wszystkich gości lokalizacji.
    • Po znalezieniu wymarzonego lokalu, ustal z jego kierownictwem datę wesela i poproś o możliwość jej potwierdzenia w ciągu kilku dni/tygodni. Upewnij się, że każda z najważniejszych dla Ciebie osób będzie w tym terminie dostępna.
    • Czas zadbać o oprawę uroczystości! Do zorganizowania pozostają m.in. catering, DJ lub orkiestra, fotograf, noclegi dla gości i różne atrakcje. Menu powinno być dostosowane do pory roku, charakteru wesela i upodobań gości. Ilość, rodzaj i wykwintność potraw jest oczywiście kwestią indywidualną. Weź pod uwagę ewentualną obecność na imprezie wegetarian, wegan, alergików i małych dzieci. W przypadku kameralnego wesela, warto pokazać gościom, że dobrze ich znasz.
    • Przemyśl sposób udekorowania sali, biorąc pod uwagę charakter miejsca, styl wesela i dostępny budżet.
    • Pomyśl, co możesz zrobić, żebyście wszyscy czuli się komfortowo i wspaniale bawili.

Jak przebiega wesele kameralne?

Wesele kameralne sprzyja realizacji własnych, śmiałych pomysłów na przebieg uroczystości. Na ogół dzień rozpoczyna ceremonia w kościele lub w miejscu ślubu cywilnego. Potem jest czas na zabawę połączoną z ucztowaniem, toastami i przemowami. Na takiej imprezie zwykle nie ma typowych zabaw „weselnych” i nie trwa ona dwa dni, aczkolwiek ostateczny scenariusz wesela zawsze powinni pisać małżonkowie.