Kto to konsultant ślubny? Na czym polega jego praca?

Organizacja ślubu to proces wymagający czasu, uwagi i dobrego zorientowania w usługach ślubno-weselnych. Dlatego coraz więcej młodych par decyduje się skorzystać z usług konsultanta ślubnego - zwłaszcza organizujących wysokobudżetowe, duże i niestandardowe wesela. Specjalista z doświadczeniem, wiedzą i siecią kontaktów zadba o to, by dzień ślubu był po prostu perfekcyjny, w 100% zgodny z wizją młodych i założonym budżetem. Kto to konsultant ślubny i na czym dokładnie polega jego praca? Wyjaśniamy!

Konsultant ślubny – kim jest i jak może wam pomóc?

Konsultant ślubny (z ang. wedding planner) to niezależny doradca, zwykle jednoosobowy przedsiębiorca, który specjalizuje się w organizacji ceremonii ślubnych i uroczystości weselnych. Konsultant ślubny może udzielić wam jednorazowej konsultacji albo zadbać o zorganizowanie ślubu i wesela w całości oraz zająć się koordynacją imprezy, czuwając nad dosłownie każdym jej aspektem. W Polsce wedding planner to stosunkowo młody zawód. Pierwsza agencja ślubna w naszym kraju powstała nieco ponad 20 lat temu.

Na czym polega praca konsultanta ślubnego?

Praca konsultanta ślubnego polega na poprowadzeniu klientów przez cały proces organizacji ślubu i wesela. Konsultanci ślubni poznają przyszłych małżonków, ich specyficzne potrzeby i oczekiwania oraz starają się im sprostać. Dzięki współpracy z firmami cateringowymi, zespołami muzycznymi, fotografami, dekoratorami, właścicielami sal weselnych, producentami dodatków ślubnych itd., są w stanie zorganizować uroczystość kompleksowo i na indywidualnie wynegocjowanych warunkach.

Kiedy zdecydować się na konsultanta ślubnego?

Wsparcie konsultanta ślubnego jest nieocenione, gdy trzeba zorganizować i „okiełznać” skomplikowaną uroczystość, np. z bardzo dużą liczbą gości, odbywającą się w nietypowej lokalizacji, z niestandardowym programem, z udziałem ważnych osobistości lub celebrytów, przy wysokim ryzyku przekroczenia budżetu etc. Ale nie tylko na przyjęciach klasy premium przyda się wam konsultant ślubny. Praca wedding plannera polega na poszukiwaniu najlepszych i najbardziej opłacalnych dla danej pary rozwiązań oraz na radzeniu sobie z problemami na każdym etapie organizacji i realizacji uroczystości. Jeśli chcecie pozbyć się naprawdę masy czasochłonnych obowiązków oraz zyskać pewność, że wasze wesele będzie przebiegać zgodnie z oczekiwaniami i że nie przekroczycie założonego budżetu, warto podpisać umowę z konsultantem ślubnym. Unikniecie niepotrzebnego stresu i przykrych niespodzianek. Pozostanie wam tylko cieszenie się tym wielkim dniem.

Jakie usługi świadczą konsultanci ślubni?

Usługi świadczone przez poszczególnych konsultantów ślubnych często się różnią. Oferta konsultanta ślubnego może obejmować:

 • indywidualne doradztwo w zakresie organizacji ceremonii ślubu i wesela,
 • opracowanie szczegółowego planu uroczystości,
 • koordynację przebiegu ślubu i wesela oraz reagowanie na niespodziewane sytuacje i problemy,
 • pomoc w znalezieniu i zarezerwowaniu wymarzonego, dopasowanego do potrzeb miejsca uroczystości oraz w wyborze pakietu menu,
 • pomoc w znalezieniu dekoratora lub wyborze dekoracji i wyposażeniu sali weselnej,
 • wsparcie w wyborze, zamówieniu, wypełnieniu i dostarczeniu zaproszeń ślubnych oraz w zaprojektowaniu innych, personalizowanych dodatków ślubnych,
 • pomoc w znalezieniu DJ-a, orkiestry lub zespołu muzycznego, fotografa, operatora kamery, makijażystki, fryzjera oraz innych, potrzebnych parze młodej specjalistów i usług,
 • pomoc w zarezerwowaniu noclegów dla gości oraz w zorganizowaniu podróży dla gości VIP i przyjeżdżających z zagranicy,
 • doradztwo w zakresie podróży poślubnej,
 • zarządzanie budżetem weselnym – ocena możliwości, wskazanie obszarów mogących wygenerować oszczędności itp.,
 • kontakt i negocjowanie warunków z podmiotami realizującymi poszczególne usługi.

Konsultant ślubny a agencja ślubna

Na rynku działają zarówno konsultanci ślubni, jak i agencje ślubne. Konsultant ślubny kojarzy się z działającym na własną rękę specjalistą, a agencja z wieloosobowym zespołem. Konsultant ślubny jest niezależnym doradcą. Posiada on doskonałe rozeznanie w branży ślubno-weselnej oraz rozwija sieć kontaktów, by działać skuteczniej i możliwie kompleksowo. Aktywnie towarzyszy parze młodej na etapie wyboru kluczowych usług i rozwiązań oraz podpisywania umów, jednak z reguły nie jest w stanie zająć się sam zorganizowaniem całej imprezy. Natomiast agencja ślubna jest, co do zasady, podmiotem tworzonym przez większą liczbę osób. Zajmuje się w pełni kompleksową organizacją ślubów i wesel. Posiada pracowników i sieć podwykonawców. Zazwyczaj oferuje zróżnicowane cenowo pakiety, co pozwala z góry określić całościowy koszt przedsięwzięcia. Zatrudniając agencję ślubną, nie musicie się już w zasadzie przejmować niczym. Pozostaje wam tylko odliczać dni do ślubu.

Tyle w teorii, bo w praktyce różnica między konsultantem ślubnym i agencją ślubną często polega tylko na.... nazwie. Agencje ślubne pozycjonują się w internecie na konsultantów, a konsultanci na agencje, by łatwiej dać się odnaleźć potencjalnym klientom. Dlatego poszukując wedding plannera czy też agencji ślubnej, trzeba bardzo skrupulatnie sprawdzić zakres świadczonych usług przez daną firmę, aby upewnić się, że jest ona w stanie sprostać waszym wymaganiom.

Jaki budżet przeznaczyć na konsultanta ślubnego?

Jeden z najbardziej krzywdzących mitów, dotyczących zatrudniania konsultantów ślubnych, mówi o tym, że ich usługi są dedykowane wyłącznie parom zamożnym, dysponującym bardzo wysokimi budżetami weselnymi. Warto zauważyć, że obecnie także na małych, niskobudżetowych weselach, w tym na kilkunastoosobowych obiadach poślubnych, pojawia się konsultant ślubny. Cena usług wedding plannera zależy od zakresu zleconych działań, regionu oraz doświadczenia i renomy wybranego doradcy. Zatrudnienie konsultanta ślubnego może kosztować młodą parę zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Niektóre firmy pobierają po prostu określony procent od budżetu weselnego. Warto skontaktować się z 2-3 konsultantami ślubnymi i zapytać o stosowany model wynagrodzenia. Pamiętajcie, że konsultanci i agencje ślubne często działają na rynku od lat, więc świetnie znają się z popularnymi firmami z branży ślubno-weselnej. Współpracują na indywidualnie wynegocjowanych warunkach lub są w stanie uzyskać dla swoich klientów znacznie lepsze stawki, rabaty, gratisy itd. Rozmawiając z usługodawcami i sprzedawcami na własną rękę, państwo młodzi zwykle nie mają szans na otrzymanie takich profitów. Oznacza to, że koszt zatrudnienia konsultanta ślubnego w części się zwraca.