Piosenki na pierwszy taniec - jak ją wybrać?

Najlepsze piosenki na pierwszy taniec to te, które są Wam bliskie, a przy tym dobrze znane pozostałym gościom. Gwarantują one pełne zaangażowanie, wiele wzruszeń i przede wszystkim cudowne wspomnienia. Utwór, który wybierzecie, musi też oczywiście pasować do zaplanowanej choreografii. Takiej, która wyraża Waszą miłość i temperament. To nie musi być Wasza ulubiona piosenka, ale lubiana na pewno!

Jak powinien wyglądać pierwszy taniec?

Jeśli Waszą ulubioną piosenką jest np. „The Wicker Man” zespołu Iron Maiden, zdecydowanie odradzamy. To nie znaczy, że nietypowe piosenki na pierwszy taniec nie są dopuszczalne, ale trudno do utworu Bruce’a Dickonsona i jego zespołu wyobrazić sobie inną choreografię niż podskoki połączone rzucaniem włosami. Kołysanka jednak też nie będzie dobrym wyborem. Lista piosenek na pierwszy taniec jest jednak długa, a wiele zależy od tego co i jak chcecie zatańczyć. Jeśli oboje macie do tego talent, a planujecie klasyczne rytmy, wybierzcie rumbę, to taniec miłości i namiętności. Możecie też zatańczyć walca, w którym suknia ślubna przepięknie wiruje.

A może dynamiczne tango? Jeżeli jednak jedno z Was lub oboje nie przepadacie za parkietem, z klasyki zawsze doskonale sprawdzi się prosty polonez. Tym bardziej, że zawsze jest on zaproszeniem dla innych par, by włączyły się do tanecznego korowodu. Prawda jest jednak taka, że dzisiaj najlepsze piosenki na pierwszy taniec to romantyczne szlagiery. Najczęściej w tempie wolnym lub co najwyżej allegro ma non troppo (czyli szybko, ale nie za szybko), przy których wykonujecie obroty i inne proste figury taneczne. Wzruszające piosenki na pierwszy taniec są na tej liście najpopularniejsze. Zacznijmy od polskich znanych i mniej znanych szlagierów, które będą wyborem zawsze w punkt.

Polskie piosenki na pierwszy taniec

Polskie piosenki na pierwszy taniec? Jest w czym wybierać! Od współczesnych szlagierów, po te starsze standardy śpiewane przez znanych, wybitnych wykonawców. Zacznijmy od tych pierwszych. Bardzo często wybór na weselach pada na duet Kayah i Krzysztof Kiliański, którzy w utworze „Prócz ciebie, nic”, wyśpiewują „(…) Więc blisko bądź i kochaj mnie. Trwaj przy mnie, bo…”. Niezwykle czuły i nastrojowy, trzeba przyznać. Popularnym wyborem jest również utwór „Miłość, miłość” Krzysztofa Zalewskiego oraz „Siłacz” Marcina Rozynka. Wszystkie te utwory utrzymane są w spokojnym, romantycznym rytmie. Na nieco bardziej dynamiczny taniec pozwalają z kolei: „Tylko mnie kochaj” zespołu Goya, „Historia jednej miłości” Anity Lipnickiej, wspaniałe „Kocham Cię, jak Irlandię” Kobranocki czy delikatnie rockowa „Miłość” zespołu Perfect. Starsze szlagiery, które przywodzą na myśl klasyczny dancing to przede wszystkim: „Bo jesteś Ty” Krzysztofa Krawczyka, „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy i „Odkryjemy miłość nieznaną” Alicji Majewskiej. Lista piosenek na pierwszy taniec w polskim wydaniu wydaje się nie mieć końca, ale podobnie jest z tymi zagranicznymi.

Zagraniczne piosenki na pierwszy taniec

Piosenka na pierwszy taniec nie musi być oczywiście polska. Równie popularne są utwory zagraniczne. Zatańczyć je można wolno i melancholijnie lub nieco dynamiczniej. W tempie adagio zatańczycie współczesne i popularne utwory takie, jak: „I will always love you” Whitney Houston, „Careless Whisper” Georga Michaela czy „Shape of my heart” Stinga. Przy utworach Lenny Krawitza „I belong to you” czy „Again”, możecie w tańcu przyspieszyć, a jeśli chcecie na parkiecie zaszaleć, zróbcie to przy utworze „Crazy in love” Beyonce lub „We found love” Rihanny.

Wyjątkowo wzruszające piosenki na pierwszy taniec to z kolei: „Can you feel the love tonight” Eltona Johna czy „Everything I do, I do it for you” Briana Adamsa. Ten ostatni wykonawca słynie zresztą z wielu romantycznych melodii, bo i jego „Heaven” czy „Have you ever loved a woman” są wprost stworzone do pierwszego tańca. Natomiast do tak zwanych evergreenów z pewnością należą: „Around the world” Natkin Cole’a, „How deep is your love” zespołu Bee Gees, „I just called to say I love you” Stevie Wondera i „Kiss from a rose” Seala. A jaka wygrywa piosenka na pierwszy taniec 2022?

Najczęściej w tej kategorii pojawiają się utwory nowe, od znanych i popularnych obecnie polskich wykonawców, które można niejednokrotnie usłyszeć w radiu. Wyróżnia się tutaj niezwykle obecnie lubiany w Polsce zespół Kwiat Jabłoni, którego utwór „Szary świat” jest sam w sobie zaproszeniem do tańca we dwoje. Doskonale to pierwszego utworu nadaje się również muzyka Kuby Badacha i jego jeden z nowszych utworów zatytułowany „Liczy się tylko to”. Wśród popularnych pierwszych piosenek pojawiają się również liryczne utwory Ralfa Kamińskiego, np. „Po prostu bądź”, czy śpiewane w duecie z Natalią Szroeder „Przypływy”, utwory Męskiego Grania, np. „Ciebie też, bardzo” i piosenkarki Sanah, np.: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, który jest nową wersją szlagieru Skaldów.

Pozostają jeszcze nietypowe piosenki na pierwszy taniec. Wśród nich modne są dzisiaj utwory śpiewane w duetach pochodzące z musicali lub kinowych hitów. Wśród nich królują: Emma Stone i Ryan Gosling w utworze „City of stars” z musicalu „La la land”, Alicja Keys i Jack White w kawałku „Another day to die” powstałym do jednej z części Jamesa Bonda czy Jennifer Warnes i Bill Medley w piosence „Time of my life”, który towarzyszył filmowi „Disty Dancing”.

Cóż, wybór nie jest łatwy. Ale wiecie co? Kierujcie się rytmem bicia Waszych serc.