Podwiązka ślubna - Subtelny dodatek na szczęście

Podwiązka ślubna to tradycyjny element stylizacji panny młodej, dyskretnie ukrywany pod sukienką. Chociaż na co dzień główną rolą podwiązki jest podtrzymywanie pończochy, to podczas uroczystości ślubnej rzadko pełni ona rolę praktyczną. Ma za to ważne znaczenie symboliczne. Z tego artykułu dowiesz się, skąd wzięła się tradycja zakładania podwiązki na ceremonię ślubną oraz jaką podwiązkę na ślub wybrać. Bo znaczenie ma zarówno kolor, jak i materiał podwiązki.

Podwiązka ślubna - co oznacza?

Podwiązkom ślubnym przypisuje się niezwykłą symbolikę i magiczne wręcz właściwości. Co oznacza podwiązka? Silną, trwałą, nierozerwalną więź oraz miłość przyszłych małżonków. Symbolizuje ich gotowość do wspólnego życia na zawsze. Ma zapewniać pomyślność, dobrobyt i zgodę w małżeństwie. Podwiązka na ślub komunikuje fakt uczestnictwa w ceremonii ślubnej oraz podkreśla wyjątkowość chwili. Zgodnie z tradycją zakładana jest na lewą nogę (strona serca).

Skąd wzięła się tradycja podwiązek?

Tradycja noszenia podwiązek sięga epoki średniowiecza. Jednak elementem ozdobnym, zakładanym na specjalne okazje, podwiązki stały się w XVIII wieku. W końcu eleganckie podwiązki przenikły do mody ślubnej. Podwiązka stanowi dzisiaj atrybut panny młodej. Jest obowiązkowym dodatkiem do kreacji i swoistym talizmanem o magicznych mocach.

Dawne podwiązki ślubne były białe i skromne. Dzisiaj w salonach ślubnych można znaleźć podwiązki nie mniej wytworne i wyrafinowane niż suknie ślubne. Z podwiązką wiążą się też różne zwyczaje, urozmaicające przebieg uroczystości. Np. we Francji podwiązka wręczana jest panu młodemu na pamiątkę. Inny zwyczaj nakazuje pociąć podwiązkę na kawałki i rozdać obecnym na weselu kawalerom, co ma zapewnić im rychły ożenek. Czasem podwiązkę wystawia się na licytację. Oczywiście udział w niej biorą weselnicy, a kwota uzyskana ze sprzedaży zasila budżet nowożeńców. W USA pan młody zdejmuje z nogi swojej żony podwiązkę i rzuca ją w stronę kawalerów. Mężczyzna, któremu uda się ją złapać, jako pierwszy się ożeni. Zwyczaj ten zyskuje na popularności również w Polsce. Jeszcze inny zabobon mówi, że małżonek, który zdejmie podwiązkę z nogi ukochanej bez pomocy rąk, zagwarantuje obu stronom udane życie seksualne. Kiedyś zdjęciem podwiązki zajmował się nie mąż, ale... najstarszy z drużbów. Następnie wręczał on podwiązkę panu młodemu jako symbol sfinalizowania małżeństwa.

Co oznaczają kolory podwiązek?

Nie jest obojętne, jaką barwę będzie miała podwiązka ślubna. Po co przejmować się akurat kolorem podwiązki? Bo każdy kolor symbolizuje coś innego. Znaczenia te będą się różnić w poszczególnych kulturach. W Polsce:

  • biel oznacza czystość, delikatność i niewinność,
  • złoto - bogactwo i trwałość,
  • srebro - szacunek i powagę,
  • czerwień - miłość i namiętność,
  • niebieski - wierność, uczciwość i oddanie,
  • zielony - nadzieję, witalność i harmonię.

Oczywiście to młodzi decydują o wykończeniu podwiązki. Mogą po prostu wybrać barwę, która najbardziej im się podoba i pasuje do kontekstu – niezależnie od symboliki. Najczęściej podwiązka ślubna jest niebieska, ponieważ zgodnie z popularnym przesądem ślubnym, panna młoda powinna mieć na sobie coś niebieskiego, a tak wyrazisty element najprościej jest wkomponować właśnie w bieliznę. Błękitna podwiązka ma zwiastować wierność przyszłego małżonka.

Jakie są materiały podwiązek?

Największą popularnością cieszą się podwiązki ślubne koronkowe, jedwabne, satynowe, szyfonowe i atłasowe. Mimo niewielkich rozmiarów, często posiadają one fantazyjne zdobienia, np. w postaci kryształków lub perełek. Wybór podwiązki zależy od preferencji młodych oraz potrzeb skóry (podwiązka przez długie godziny będzie przylegać do ciała). Uważa się, że podwiązka ślubna powinna dobrze korespondować ze stylem sukni ślubnej i dress codem uroczystości. Np. na ślub w stylu boho często wybierany jest komplet dwóch delikatnych podwiązek koronkowych w odcieniu écru. Na pewno warto zdecydować się na wzór, który pomoże Ci poczuć się komfortowo, zmysłowo, elegancko, kobieco i seksownie. Ważna jest również trwałość materiału. W końcu podwiązka jest jedną z pamiątek ślubnych, więc powinna zachować pierwotny wygląd przez długie lata.

Podsumowanie

Podwiązka ślubna to subtelny i elegancki dodatek o znaczeniu nie tyle praktycznym, co symbolicznym. Komunikuje więź, miłość i zaangażowanie młodych. Jeśli wierzyć przesądom ślubnym, ma przynieść szczęście i pomyślność na nowej drodze życia. W zależności od wybranego koloru podwiązki, symbolika tego elementu będzie nieco inna. Oczywiście spora część pań nie przypisuje podwiązkom żadnych magicznych mocy. Chyba, że uznać za czary to, w jak cudowny sposób ten niepozorny przedmiot dodaje właścicielce pewności siebie i seksapilu.