Ślubny kobierzec – co to naprawdę znaczy?

„Stanąć z nim na ślubnym kobiercu, nawet łzami zalać się, potem stanąć sercem przy sercu. I usłyszeć: Kocham cię". Tak śpiewała znana polska piosenkarka Irena Santor w romantycznej piosence „Odrobinę szczęścia w miłości”. Chcecie wiedzieć co to znaczy ślubny kobierzec? Przeczytajcie nasz artykuł.

Ślubny kobierzec co to jest?

Ślub to moment, w którym Ty i Twój wybranek wstępujecie w związek małżeński. Wydarzenie to obfituje w wiele symboli, głównie związanych z ceremonią kościelną. Każdy z nich podkreśla powagę tej chwili, po której pójdziecie przez życie razem. W staropolszczyźnie mówiło się o niej „stanąć na ślubnym kobiercu”. Ale co to znaczy ślubny kobierzec? W słowniku języka polskiego słowo „kobierzec” oznacza po prostu barwną tkaninę dekoracyjną, którą kładzie się na podłogę lub wiesza na ścianie. Na ślubny kobierzec staje się w chwili najbardziej doniosłej, czyli w momencie, gdy wypowiadacie tekst przysięgi i wymieniacie się obrączkami. Jest on w niejednym kościele, a jeśli nie lub organizujesz ślub cywilny czy humanistyczny w plenerze, musisz sama się o niego zatroszczyć.

Jeśli już wiemy co to kobierec, pójdźmy dalej i dowiedzmy się, jak go zaaranżować.

Ślubny kobierzec - jak go zaaranżować?

Zanim staniesz w kościele na ślubny kobierzec pomyśl, jak ozdobić tę drogę do ołtarza, żebyście poczuli i wzmocnili symbolicznie wagę wyjątkowej chwili. We wnętrzach sakralnych tradycyjnie kładzie się czerwony dywan, raczej nie wzorzysty, ale możesz go posypać płatkami kwiatów. Romantycznie! Całą drogę, czyli otoczenie kobierca też warto ozdobić. Ławki dla zaproszonych gości udekorować koronkowymi lub tiulowymi zwiewnymi kokardami czy innymi fantazyjnymi wiązaniami, może z małymi bukiecikami kwiatów? Ale najważniejszym symbolicznie miejscem jest oczywiście koniec tej drogi. Jak stanąć na kobiercu to już naprawdę w dobrym stylu, więc zadbaj o dekoracje Waszych krzeseł, na których usiądziecie, by wysłuchać kazania. Sam ołtarz, jeżeli proboszcz nie będzie miał nic przeciwko temu, najlepiej udekorować świeżymi kwiatami, może w kolorze kobierca, i lampionami. W takiej aurze poczujesz całą sobą co znaczy na ślubnym kobiercu ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Jak zrobić własny ślubny kobierzec?

Na pytanie ślubny kobierzec co to nie wystarczy odpowiedzieć – po prostu długi, ładny dywan. On bowiem symbolizuje wejście na nową drogę życia, towarzyszy jednemu z najważniejszych w naszym życiu rytuałów przejścia. Dlatego jeśli planujesz zrobić własny ślubny kobierzec, weź to pod uwagę. Ta symbolika może pobudzić Twoją fantazję. A jak zrobić własny ślubny kobierzec? Oto popularne pomysły:- na daną porę roku. Dekorujesz kobierzec i alejkę w oparciu o charakterystyczne cechy danej pory roku. Wiosną mogą to być pierwsze kwiaty, np. tulipany, żonkile czy fiołki, a ich kolor jest punktem wyjścia do pozostałych dekoracji. Jesienią mogą to być kosze owoców, a latem kłosy zbóż,

  • designerski. Alejkę ozdabiasz przygotowanymi własnoręcznie dekoracjami, np. świecami w ozdobnych słojach ze wstążkami czy innymi motywami,
  • osobisty. Wzorzysty kobierzec, który symbolizuje rozmaite barwy życia i zakręty losu, a obok krzeseł ustawiasz tabliczki, które opisują Wasze najważniejsze wspólne przeżycia, np. pierwsze spotkanie, pierwszy pocałunek, pierwszy wspólny wyjazd, etc.
  • romantyczny. Kobierzec usłany płatkami róż i aleją lampionów, a o krzesła gości oparte tabliczki z najpiękniejszymi cytatami o miłości, które wspólnie wybraliście. W tle słychać Wasze ulubione piosenki.

Nasze pomysły na ślubny kobierec dla Ciebie

Jak stanąć na kobiercu tak pięknie wystrojonym to tylko w oszałamiającej kreacji ślubnej, prawda? Suknia ślubna może być nawet punktem wyjścia dla aranżacji kobierca i całej drogi prowadzącej do wrót symbolizujących ołtarz. To właśnie nasza propozycja dla Ciebie. W DAMA Couture masz sukienki w stylu boho, romantycznym, księżniczki czy klasycznie eleganckie. Motywy swojej stylizacji możesz wykorzystać przy wyborze samego dywanu. Np. z frędzlami i pastelowym wzorem w stylu boho, tkany w podobne do koronki sploty pasujący do kreacji rustykalnej, albo gładki, szlachetny w głębokiej kolorystyce będący idealnym tłem dla klasycznej sukni ślubnej. Do tego tworzysz odpowiednie kompozycje kwiatowe, dla boho z fantazyjnymi zwiewnymi wstążkami i piórami, dla ślubu rustykalnego polne, kolorowe bukiety, a dla minimalistycznej elegancji – róże, peonie czy dalie. W wersji romantycznej oczywiście ślubny kobierzec najlepiej ozdobią płatki świeżych kwiatów. Symboliczny ołtarz jest dopełnieniem tej scenerii i kropką nad i, która za każdym razem powinna odzwierciedlać wybrany przez Ciebie styl. Pomyśl, jak piękne będą zdjęcia z tej najważniejszej chwili, kiedy zadbasz o oprawę, która idealnie pasuje do Twojej sukienki, a przy tym pasuje do Ciebie.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić, co znaczy na ślubnym kobiercu i że nie zapomnisz o tym niezwykłym dywanie, po którym najpierw przechodzisz będąc panną, a wracasz już jako mężatka.