Wesele pod namiotem – wady i zalety

Wesele pod namiotem to w Polsce obecnie bardzo popularna alternatywa dla lokali. Nic dziwnego, bo romantyczna aura, jaka temu towarzyszy i piękno natury potrafią stworzyć naprawdę unikalną atmosferę. I wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne do zrealizowania. Wesele w plenerze pod namiotem, jak każde inne, wymaga dobrego rozeznania, pomysłu i zmysłu organizacyjnego.

Jak zorganizować wesele pod namiotem?

Zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca. Wybór masz ogromny. Najczęściej namioty stają w ogrodach, na łąkach czy polanach. Często w okolicy restauracji czy hotelu. Dzięki temu masz bliski i wygodny dostęp do usług cateringowych. Niezwykle popularne jest stawianie namiotu weselnego nad morzem, w okolicy plaży. Są jednak dwie podstawowe rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca. Po pierwsze teren musi być płaski. Pamiętaj, że w namiocie, jeśli przewidujesz tańce czy nawet występ zespołu muzycznego, zostanie położony podest i parkiet. Na pofalowanym, nierównym terenie nie będzie to możliwe. Co jeszcze jest ważne? Wesele w plenerze to duży wysiłek logistyczny. Namiot i całe jego wyposażenie oraz catering na wesele pod namiotem wymaga odpowiedniej drogi dojazdowej i odpowiednio dużego obszaru na wypakowanie, a potem postawienie. Wesele pod namiotem zalety? Bez względu na pogodę na pewno się uda. Nie jesteś też w żaden sposób uzależniona od terminów, często bardzo długich, proponowanych przez lokale organizujące wesela. Wady? Nie ma ich wiele. Jeśli nie wynajmiesz agencji, która zajmie się całością spraw, musisz się liczyć z tym, że zajmie Ci to dużo czasu i będzie Ci potrzebne dużo cierpliwości. Pomysł na wesele w plenerze jest jednak warte tego wysiłku.

Jaki namiot wybrać?

Zacznij od jego wielkości, a to uzależnij zarówno od liczby przewidywanych gości weselnych, jak i charakteru wesela. Czy będą tańce, zespół muzyczny, DJ czy też wyłącznie impreza siedząca? Namioty weselne to specjalne, najczęściej wykonane ze stali mobilne konstrukcje z zadaszeniem pokryte wodoodporną plandeką z otworami imitującymi okna, z podłogą, oświetleniem i wyposażeniem sanitarnym. Są różnej wielkości, dlatego z łatwością dopasujesz go do swoich potrzeb. Najlepiej sprawdzić ofertę w Internecie zwracając uwagę na opinie na temat danej wypożyczalni. Z jej właścicielami ustalisz, jaka wielkość będzie odpowiednia i doprecyzujesz szczegóły. Na przykład, jeśli organizujesz wesele latem, może przyda się klimatyzacja, a jeśli w chłodniejsze miesiące – ogrzewanie? Zadaj pytanie o wodoodporność plandeki (powinna wynosić co najmniej 3000 mm) oraz z czego wykonana jest podłoga. Pomysł na wesele pod namiotem sprawdzi się tylko wtedy, kiedy wszystko zadziała bez zarzutu przy każdej pogodzie. Tego jednego bowiem nigdy nie da się przewidzieć.

Co jeszcze jest potrzebne na wesele w plenerze pod namiotem?

Firmy wynajmujące namiot zapewniają zwykle całe jego wyposażenie a nawet elementy dekoracyjne i to najczęściej w wybranym stylu: klasycznym, minimalistycznym, boho czy rustykalnym. Zaoferują odpowiednią ilość stołów, krzesła, lampy, obrusy, kwiaty. Słowem wszystko to, co znajdziesz w każdym lokalu organizującym wesela i inne imprezy okolicznościowe.Odpowiadając sobie na pytanie, jak zorganizowac wesele pod namiotem, żeby niczego nie zabrakło, warto zrobić sobie dodatkową listę. Bo trzeba też:- wynająć odpowiednią ilość toalet,- zaaranżować przestrzeń wokół namiotu dla osób chcących posiedzieć w plenerze, z leżakami, małymi stoliczkami. Przydadzą się też popielniczki,

  • zatrudnić osoby do obsługi wesela,
  • i wreszcie wynająć firmę, która zapewni catering na wesele pod namiotem, najlepiej wraz z całą zastawą stołową. Tutaj rzeczywiście sprawdza się najlepiej ulokowanie namiotu w pobliżu odpowiedniego zaplecza cateringowego, np. hotelowego czy restauracyjnego. Chyba że przyjęcie weselne możecie umiejscowić w należącym do Was lub rodziny ogrodzie w pobliżu domu. Wówczas wesele pod namiotem z pewnością dużo łatwiej będzie zorganizować. I taniej!

Jak zorganizować wesele pod namiotem, żeby o niczym nie zapomnieć? Jak widać, bez porządnie przemyślanej listy nie da rady.

Wesele pod namiotem cena

Samo wynajęcie namiotu weselnego to koszt od ok. 2000 do nawet 10 000, a cena zależy od wielkości i jakości wykonania. Pozostałe elementy wyposażenia to:- podłoga (ok. 3000 zł), - krzesła (ok. 20 zł za sztukę) i stoły (ok. 50 zł za sztukę), - oświetlenie (800 – 1000 zł w zależności od ilości punktów świetlnych), - podest dla DJ-a lub zespołu (500 zł),- wynajem toalet (ok 500 zł za sztukę).

Do tego dochodzą elementy dekoracyjne, które wycenia się indywidualnie z firmą wypożyczającą namiot lub agencją zajmującą się stylizacją wesela. Przyda się też urokliwa alejka z lampionami na zewnątrz (30 zł za sztukę) i kilka leżaków (40 zł za sztukę). Dodatkowo musisz wliczyć catering na wesele pod namiotem, który wyniesie – ze względu na logistykę – nieco więcej niż ten dostępny w lokalu (150 – 250 zł od osoby), obsługę (ok. 200 zł za osobę) oraz wynajem terenu, jeśli nie dysponujesz swoim. To są z pewnością najważniejsze koszty, jakie musisz przewidzieć w swoim planie. Szacuje się, że klasyczne wesele na 100 osób kosztuje dzisiaj ok. 50 000 zł. Tu będzie podobnie.

Wesele pod namiotem zalety

Wesele pod namiotem cena nie jest jego największą zaletą. Tu nie zaoszczędzisz, ale przecież nie o to w tym chodzi, prawda? Szczególnie że już nie tylko w letnie miesiące, kiedy jest ciepło, ale również w chłodniejsze możesz mieć wesele pod namiotem. Deszcz też nie jest przeszkodą. Aura, jaka towarzyszy weselu w plenerze jest po prostu unikalna. Wyobraź sobie ciepły wieczór, jest ładna pogoda. Goście tańczą, a Ty ze swoim mężem idziecie na spacer. Na niebie mrugają do Was gwiazdy, powietrze pachnie. Wokół panuje radosna atmosfera. Udziela się ona wszystkim. To będzie niezapomniana noc!

Pomysł na wesele w plenerze – na to zwróć uwagę

Pomysł na wesele pod namiotem na pewno sprawdzi się wtedy, gdy masz organizacyjną smykałkę i wyobraźnię, dzięki której potrafisz tworzyć coś z niczego. I gdy kochasz naturę, która jest dla Ciebie inspiracją. I jeszcze wtedy, gdy uważnie wybierzesz firmy, którym będziesz mogła zaufać. Pytaj znajomych, rodzinę, może mają już podobne doświadczenia i wskażą Ci godnych zaufania partnerów? Sprawdzaj referencje, weryfikuj wszystko, najlepiej osobiście lub polegaj na opiniach tych, których znasz. Najważniejszy jest namiot, jego jakość i wyposażenie, które musi być bez skazy. I catering, który też najlepiej sprawdź sama. Przetestuj, zanim go zamówisz. Miejsce wybierz dużo wcześniej i upewnij się, że spełnia wszystkie wymogi odnośnie komfortu, bezpieczeństwa i logistyki. Zadbaj też o odpowiednią kreację na wesele w plenerze. Zwiewna suknia ślubna boho czy koronkowa suknia ślubna będą idealne!