Welony ślubne

Welony ślubne

Chociaż współcześnie welon nie ma już tej głębokiej symboliki, jaką posiadał w przeszłości to jednak część z nas nie wyobraża sobie ślubu bez niego. Dlaczego? To proste – jest pięknym, romantycznym uzupełnieniem kreacji ślubnej. Wprowadza element tajemniczości i wyjątkowości, bo welon ślubny to ten element garderoby, który mimowolnie kojarzy się z Tym Dniem. Spektakularnie wygląda także podczas wyjścia z kościoła oraz na sesji fotograficznej.

Dlugi-welon-koronka-zdj-5.jpg Welon hiszpański
Cena: 595 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
Dlugi-welon-slubny-z-koronka-zdj-1.jpg Welon z frędzlami
Cena: 595 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
30_7U5A1748.jpg Welon długi
Cena: 195 zł
szt.
zobacz więcej
30_7U5A1946.jpg Welon krótki
Cena: 155 zł
szt.
zobacz więcej

Welon ślubny: odsłoń się na miłość

Wiele lat temu, w piosence „Biały welon” Seweryn Krajewski śpiewał o przemianie, jaką niesie ze sobą miłość. Jej symbolem jest właśnie welon, który kochający mężczyzna daje kobiecie w dowód swoich uczuć. I deklaracją, że odmieni jej życie w piękny sen.

Welon i jego symbolika

Czystość i dziewictwo to skojarzenia, które nawet dzisiaj welon przywodzi na myśl niektórym Pannom Młodym, bo symbolizował je przez stulecia w naszej kulturze. Chwila, w której w kościele, po przysiędze małżeńskiej, panna młoda unosiła welon ukazując swoją twarz, oznaczała, że odsłania się ona na miłość, zmianę, oddając swoją miłość wybranemu mężczyźnie. Welon jednak towarzyszył kobietom na długo przed tym, zanim wrósł w kulturę chrześcijańską. Zasłaniał kobiece lica już w okresie starożytności. Nie tylko symbolizował wówczas niewinność, ale miał również chronić je przed demonami, złymi mocami, które mogłyby zakłócić małżeńską sielankę.

Bez względu na to, czy jest on dla Ciebie religijnym symbolem czy stylowym dodatkiem, welon ślubny należy dopasować do całej stylizacji, figury, a nawet charakteru ceremonii. Czym się kierować, aby go właściwie dobrać?

Długi welon czy welon krótki?

Podobnie, jak w przypadku sukni, masz do dyspozycji wiele rodzajów welonów, które pracochłonnością, detalami i wykończeniami nie ustępują czasem sukniom ślubnym. Swój wybór zacznij od decyzji, jaką powinien mieć długość pamiętając, że wiele w tym przypadku zależy od kroju i charakteru sukni. I że długi welon potrafi dodatkowo ukryć niedoskonałości sylwetki, a krótki idealnie pasuje do odkrytych pleców. Welon do ziemi zawsze będzie odpowiedni jako uzupełnienie klasycznej, prostej sukni ślubnej, ale też romantycznej czy w stylu boho. Krótki welon tymczasem, zakrywający najczęściej tylko twarz, idealnie komponuje się z suknią ślubną księżniczka i nowoczesnymi, ekstrawaganckimi kreacjami, odbiegającymi od klasyki. Dużą popularnością cieszą się również welony o długości do łokci. Są bezpieczne i uniwersalne. Pasują do niemal każdej stylizacji.

Długość welonu dobieramy również pod kątem sylwetki. Krótkie welony i półdługie nie skracają jej optycznie, więc będą odpowiednie, jeśli jesteś drobna. Jeśli chcesz wysmuklić figurę, wybierz ten długi, a jeśli masz szerokie biodra – unikaj welonu, który kończy się na ich linii.

Welon ślubny – jaka objętość?

Nie tylko długość, ale i objętość decyduje o tym, jak welon układa się na sylwetce. Najpopularniejsze dostępne szerokości to 140, 180 i 275 cm. Ten najwęższy warto wybrać, gdy chcemy odsłonić ramiona i dekolt. Ten pośredni już je delikatnie zakrywa i doskonale komponuje się np. ze zdobionym gorsetem. Welon najszerszy najlepiej wybrać w przypadku ozdobnej kreacji. Silnie marszczony pięknie też uzupełni suknię typu syrenka.

Welon z koronką czy gładki?

Welon z koronką zawsze powinien być w takim samym kolorze, w jakim jest suknia ślubna, tj. najczęściej mlecznobiałym, ercu albo ivory. Nie powinien również przyćmiewać jej swoją dekoracyjnością. Jak sama definicja wskazuje: jest dodatkiem, co prawda najważniejszym, ale uzupełniającym całą stylizację. Najprościej kierować się zasadą, że jeśli wybieramy prostą, minimalistyczną suknię, taki sam dobierzmy do niej welon. Nie oznacza to jednak, że gładka suknia ślubna powinna mieć zawsze gładki welon, jednak haft na niej występujący powinien być raczej subtelny. Taka cechująca się prostotą i skromnością stylizacja lubi za to, gdy welon koronkowy jest mocno marszczony. Długi welon z koronką najlepiej pasuje z kolei do sukienki ślubnej wykonanej z tej samej tkaniny. Tiulowy welon odpowiednio uzupełni kreacje z bogato zdobionym gorsetem. Suknie w stylu boho i rustykalne, będące kwintesencją swobody i zabawy modą, pięknie komponują się z welonami tiulowymi wykończonymi frędzlami.

Welon katedralny czy welon hiszpański?

Oprócz popularnych welonów długich, półdługich i krótkich, masz do wyboru również . Wyjątkowy, ponieważ liczy on sobie minimum 3 metry długości i ciągnie się za Tobą, gdy idziesz główną nawą kościoła. Stąd jego nazwa. Wybitnie odświętny, który niegdyś niesiony był przez dziewczynki bądź druhny. Welon katedralny pasuje wyłącznie do długich, klasycznych kreacji ślubnych.

Na dużo więcej swobody pozwala popularny w Polsce dopiero od kilku lat welon hiszpański, czyli szyta z koła i obramowana koronką Mantilla. Może ona mieć dowolną długość, a to, co ją wyróżnia to sposób nakładania. Welon hiszpański mocuje się wysoko na głowie przy pomocy specjalnego grzebyka, bądź przykrywa się nim jedynie czubek głowy, przyczepiając, np. do upiętych w kok włosów.

Welon sprawi, że będziesz tajemnicza, pełna wdzięku i kobieca. Dobierz go odpowiednio, a sprawi, że będziesz przy tym wyjątkowa. I tylko Jego ;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium