Cygańskie wesele - czy warto się na nie zdecydować?

Cygański ślub według starej tradycji poprzedza symboliczne porwanie panny młodej. Chłopak i dziewczyna nie mogą wrócić przez trzy dni do domu i mają najczęściej po 13 – 15 lat! Traktuje się te dni ucieczki jako przedmałżeńską próbę generalną. Potem udzielany jest ślub, a zabawa weselna trwa przez kilka dni. Niegdyś w lesie i na polanie, kiedy cyganie żyli jeszcze w taborach. Cygańskie wesele co to jest dzisiaj? Poznajcie szalone inspiracje!

Cygańskie wesele – na czym polega cygański czar?

Cygańskie wesele i cygański ślub to wszystkiego dużo i jeszcze więcej. Zapraszanych jest kilkuset gości, a każdy z nich ubiera w najbardziej wymyślne, kolorowe i mieniące się złotem, kamieniami kreacje. Jedzenia jest tyle, żeby wystarczyło na kilka dni zabawy, czasem nawet na tydzień. Występują zespoły cygańskie na wesele i też jest ich kilka. Za czasów taborów zaślubiny i huczna zabawa odbywały się pod gwiazdami, wokół rozpalonych ognisk. Za wystrój czasem wystarczały rozpostarte na trawie prześcieradła i dużo kwiatów. Kiedy zapadała pierwsza po noc zaślubinach, młoda małżonka była odprowadzana przez wszystkich gości do namiotu czy przyczepy męża.

Cygańskie wesele co to jest za szaleństwo! Tańczy się i – trzeba przyznać – pije do upadłego. Nie da się ukryć, że Romowie są niezwykle temperamentni, krewcy. I ważne są dla nich tradycje. Cyganie organizują chyba najbardziej wystawne wesela na świecie. A sukienki cygańskie na wesele? Doskonale odzwierciedlają cały ten przepych. Trudno powiedzieć, jak się w nich tańczy, ale z pewnością robią duże wrażenie.

Cygańskie wesele w polsce

Potomkowie dawnych, podróżujących po całej Europie Romów wciąż pamiętają i starają się kultywować dawne zwyczaje, dlatego cygańskie wesele w polsce łączy dzisiaj tradycje z nowym sposobem życia. Cyganie nie mieszkają już w przyczepach, tylko w domach. Nie prowadzą koczowniczego trybu życia i w większości przypadków respektują prawo kraju, w którym osiedli. Cygański ślub odbywa się według starych zwyczajów bardzo wcześnie, pomiędzy osobami niepełnoletnimi.

Podczas ceremonii zwanej bijav jeden z poważanych członków społeczności romskiej obwiązuje ręce młodych chustą i każe wypowiedzieć słowa przysięgi małżeńskiej. Następnie żona i mąż wracają do rodzinnych domów, gdzie pozostają do czasu uzyskania pełnoletności. Polskie prawo bowiem nie dopuszcza i nie uznaje małżeństw zawieranych pomiędzy dziećmi. Po ukończeniu 18. roku życia, małżonkowie najczęściej biorą jeszcze ślub cywilny, bardzo rzadko kościelny. Cygańskie wesele zaś odbywa się dzisiaj w eleganckich lokalach, ale często też w domach, jeśli są wystarczająco duże, by pomieścić dużą ilość gości, którzy przychodzą na imprezę całymi swoimi dużymi rodzinami. A kreacja? Każda cygańska kobieta nadal marzy o tym, by przede wszystkim była obfita. Rozkloszowana, wielowarstwowa i niezwykle strojna. Dzisiaj, co ciekawe, coraz częściej dziewczyny wybierają sukienki cygańskie na wesele w odcieniach bieli. Niegdyś bywały one najczęściej wielokolorowe.

Czy warto organizować wesele w stylu cygańskim?

Cygańskie wesele ma w kulturze Romów bardzo duże znaczenie, stąd jego przepych i wystawność. Jeśli więc chcesz zorganizować wesele w stylu cygańskim, weź to pod uwagę. Tu kosztów się nie liczy. Organizując wesele możesz nawiązać do tradycji rozpalania ognisk i tańca wokół nich. To one odpowiadają za tę niezwykłą atmosferę romskich zabaw. Nie może też oczywiście zabraknąć zespołu grającego cygańską muzykę i po romsku wystrojonego – błyszcząca kolorowa koszula jest tu obowiązkowa!

A jaka powinna być Twoja kreacja, cygańska, a zarazem taka, która będzie wygodna? Tylko suknia ślubna księżniczka! Połyskująca cekinami lub brokatem, wielowarstwowa i z trenem. Zobacz nasze księżniczkowe kreacje, które wyróżniają się wyrazistym, mięsistym wzorem koronki lub te, które całe się mienią niczym biżuteria i wybierz swoją suknie ślubną. Na cygańskim weselu musisz błyszczeć!