Jak dobrać sukienkę do figury?

Wybór odpowiedniej sukienki do figury wydaje się wielu kobietom trudną sprawą, ponieważ nie wiedzą, w jakiej sukience wyglądają korzystnie. Sukienka ma nas zdobić, zatem podkreślać atuty sylwetki, a ewentualne mankamenty maskować albo odwracać od nich uwagę. Poniżej przedstawiamy podstawowe typy sylwetek i propozycje odpowiednich sukienek dla danego typu figury.

Jak dobrać sukienkę do figury klepsydry?

Figura klepsydry uchodzi za ideał kobiecej sylwetki. Charakteryzuje się idealnymi proporcjami między górna a dolną częścią oraz wąską talią. Biodra są zaokrąglone, a biust jest zazwyczaj sporych rozmiarów. Ani biodra, ani biust nie dominują w tej sylwetce.

Typ klepsydry obroni każdy fason sukienki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zbyt luźne sukienki nie podkreślą atutów tej sylwetki. Sukienki z zabudowanym dekoltem optycznie zmniejszą biust, co zaburzy idealne proporcje kobiety klepsydry.

Rozszerzane ramiona w sukience czy też bogate zdobienia w okolicy ramion i biustu optycznie je poszerzy i zniekształcają sylwetkę. Kobiety o figurze klepsydry powinny podkreślać swoje atuty, wybierając sukienki, które są dopasowane w talii.

Dopasowany fason sukienki do figury klepsydry podkreśli sylwetkę, eksponując zgrabny biust oraz talię. Sukienki zakończone ołówkowym fasonem podkreślą wcięcie w talii i linie bioder, a rozkloszowany dół podkreśli wąską talię. W powszechnej opinii stylistów kobiety o figurze klepsydry powinny dobierać krój sukienki, która będzie uwidaczniać zarówno atuty biustu jak i bioder tak, aby zachować idealne proporcje sylwetki.

Jak dobrać sukienkę do figury gruszki?

Dobór sukienki do sylwetki gruszki bywa czasem frustrujący. Figura gruszki charakteryzuje się szerokimi udami i biodrami. Ramiona natomiast są wąskie, a biust jest małych lub średnich rozmiarów. Atutem tej figury jest zwykle zgrabna góra sylwetki oraz wcięcie w talii.

Jakie typy sukienek do figury gruszki wybrać? Według ekspertów od stylizacji kobiety mające figurę gruszki powinny dobierać długie sukienki na wesele dopasowane u góry z lekko rozkloszowanym dołem. Przy tym typie sylwetki ważne jest, by wyrównać dysproporcje między ramionami a biodrami. Wybierając sukienkę kobiety o sylwetce gruszki, powinny skupić się na optycznym poszerzeniu w okolicy ramion oraz wyszczupleniu dołu.

Idealnie sprawdzą się w tym przypadku bufiaste rękawy, ramiączka wykończone falbankami czy też kolorowe aplikacje w okolicach ramion. Ciężar ciała skupia się na dolnych partiach, aby to zmienić, należy wybierać sukienki o kroju litery A, ponieważ dodają lekkości.

Sukienka nie powinna być zbytnio rozkloszowana na dole, a jedynie lekko opływać biodra. Taki zabieg nie powiększy bioder, a jak już wcześniej wspomniano, doda lekkości. W dolnej partii sukienki należy unikać intensywnych kolorów i wyrazistych wzorów. Intensywne kolory, wzory czy też falbanki sprawdzą się w górnej części sukienki.

Zastosowanie tych zasad spowoduje, że ramiona i biust będą proporcjonalne do szerokich bioder. Jak dobrać sukienkę na wesele do figury gruszki? Stosując powyższe rady, należy całą uwagę skupić na górnych partiach ciała, poprzez zastosowanie finezyjnych wzorów czy też falban. Nie zapominając o podkreśleniu wąskiej talii, a dolna część sukienki powinna być o jednolitym kolorze.

Jak dobrać fason sukienki do figury jabłka?

Sukienka a typ figury jabłka to wyzwanie dla kobiet. Szczupłe nogi, średniej wielkości biust oraz brzuch większy od piersi to cechy charakterystyczne dla sylwetki jabłka. Zauważmy, że ciężar ciała skupia się głównie na górnych partiach ciała, natomiast biodra, uda i pośladki są dużo szczuplejsze. W tym typie sylwetki przeważnie nie występuje wcięcie w talii. Jak dopasować sukienkę do figury jabłka?

Największym atutem w sylwetce jabłka są smukłe nogi. Sukienka powinna być tak dobrana, by eksponować ten atut. Najwięcej problemu sprawia jednak kobietą wyrównanie proporcji ciała. Górne partie ciała należy wysmuklić a biodra poszerzyć. Zmniejszenie optyczne ramion i biustu zapewni dekolt w kszatłcie litery V czy też wycięty w serek.

Styliści odradzają stosowanie falbanek czy też dużych wzorów w okolicy biustu, ponieważ da nam to odwrotny efekt i optycznie powiększy górne partie ciała. Sukienki z zaznaczeniem wcięcia w talii oraz luźnym dołem, drobnymi wzorami to idealny wybór. Długie suknie powinny mieć rozcięcie, żeby eksponować smukłe nogi.

Dłuższe rękawy w sukience wyszczuplą ramiona, a dekolt w kształcie V wyeksponuje biust. Wybierając krótsze sukienki takie jak mini czy też przed kolano należy zwrócić uwagę na to, żeby lekko opływały biodra. By dodać jej lekkości, sukienka może być zwieńczona falbanką. Kiedy sukienka nie ma zaznaczenia wcięcia w talii, styliści doradzają też zastosowanie ozdobnego paska.

Jak dopasować sukienkę do figury prostokąta?

Figura prostokąta to najbardziej proporcjonalna sylwetka. Charakterystyczne dla tego typu sylwetki jest to, że szerokość ramion i bioder jest podobna. Atutami tej sylwetki są bardzo długie i smukłe nogi oraz ramiona. Kobiety posiadające ten typ sylwetki mogą pozwolić sobie na noszenie każdego rodzaju dekoltu. Mankamentem jest natomiast brak wyraźnego wcięcia w talii.

W figurze prostokąta charakterystyczny jest również mały biust i płaskie pośladki. Ten typ figury określa się czasem jako figura modelki modowej, od lansowanego swojego czasu wizerunku wychudzonych modelek pozbawionych kobiecych cech sylwetki. Aby zbliżyć się do ideału kobiecej figury kobiety z tym typem sylwetki, powinny podkreślić talię oraz nadać sylwetce trochę krągłości.

Według opinii stylistów idealna sukienka do figury prostokąta to taka z odcięciem w talii, a dół układa się w fason bombki czy też tulipana. Sukienka powinna przylegać do ciała w okolicy talii, a w ramionach i biodrach powinna być luźniejsza. W taki sposób uzyska się wcięcie w talii. Należy zwrócić tutaj uwagę na to, żeby zachować proporcje między górną a dolną partią.

Kobiety o figurze prostokąta nie powinny akcentować, np. tylko górnych partii ciała. Skupienie się na jednej partii zaburzy proporcje sylwetki, a wszelkie mankamenty się uwidocznią. Długie jednokolorowe suknie do kostek sprawią, że sylwetka w typie prostokąta stanie się jeszcze bardziej geometryczna. Jak dobrać sukienkę wieczorową do figury prostokąta? Krótka suknia wieczorowa będzie pięknie eksponować długie smukłe nogi, natomiast rękawy w stylu hiszpańskim podkreślą dekolt i ramiona. Długi wiszący naszyjnik skupi uwagę na dekolcie i ramionach.

Podsumowanie

Podsumowując, większość kobiet dąży do idealnej figury, którą jest klepsydra. Większość z nas ma jednak inną sylwetkę i nie mamy na wpływu a każda z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jest zatem takie dobranie kroju sukienki, aby uwidocznić zalety danej figury a ewentualne mankamenty ukryć.