Jak zmierzyć długość sukienki? - Idealnie dobierz kreacje do swojej figury

Długość sukienki ma ogromne znaczenie. Dzięki niej podkreślasz swoje atuty, a maskujesz niedoskonałości. Spośród 5 długości, w jakich spotkasz sukienki, z pewnością jest ta, która idealnie pasuje do Ciebie. A jak zmierzyć długość sukienki?

Długość sukienki: dobrze dopasowane kreacje to podstawa!

Obwód bioder, obwód pasa, obwód biustu i długość sukienki to najważniejsze pomiary, które musisz wziąć pod uwagę nie tylko, gdy zlecasz uszycie sukienki w pracowni krawieckiej, ale również wtedy, gdy kupujesz ją przez Internet. A może szczególnie w tym drugim przypadku, bo wówczas to Ty sama najczęściej sięgasz po centymetr! Zanim zdecydujesz się na daną długość, poznaj te najpopularniejsze i w jakim przypadku będą dla Ciebie idealne:

  • mini to długość do około połowy łydki. Bardzo seksowna. Sprawdzi się, jeśli Twoje nogi są smukłe i szczupłe,
  • do kolan to długość dość uniwersalna, bo pasuje do niemal każdego typu sylwetki i doskonale maskuje pełniejsze uda, ale odsłania kolana,
  • mezzo z kolei zasłania kolana i kończy się tuż pod nimi. Dobry wybór, jeśli chcesz podkreślić zgrabną łydkę,
  • sukienki midi to tzw. długość bezpieczna, kończąca się mniej więcej w połowie łydki. Uważaj, bo może ona optycznie skrócić nogi. Szczególnie, gdy Twoje łydki nie są szczupłe,
  • maxi to długość do kostki, tuż przed nią, lub tuż pod nią i najbardziej uniwersalna ze wszystkich, są to po prostu długie sukienki.

Jak zmierzyć długość sukienki? Chwytamy za centymetr krawiecki!

Żeby zmierzyć wymiary sukienki, którą planujesz kupić, potrzebujesz mieć w ręce centymetr krawiecki. Pamiętaj, by zawsze do pomiarów być w samej bieliźnie, ale – uwaga – w przypadku sukienki, włóż buty o ulubionej wysokości obcasa. To wpływa zarówno na obwód biustu, jak i talii, bo inaczej Twoja sylwetka zachowuje się, kiedy jesteś na boso, a inaczej na wysokich szpilkach. W tych drugich automatycznie i lekko wciągasz biust i prostujesz się, prawda? Żeby się jak najdokładniej zmierzyć, najlepiej poproś kogoś o pomoc.

Samą długość mierzy się w dwóch etapach: najpierw od 7. kręgu szyjnego do linii talii, a następnie od talii w dół do takiego poziomu, do jakiego ma sięgać Twoja sukienka.

Rozmiar sukienki - jakie jeszcze wymiary są nam potrzebne?

Dobierając odpowiednią dlugość sukienki, nie wystarczy zmierzyć tylko swoją wysokości. Należy trzeba też sprawdzić obwód biustu, talii oraz bioder, ponieważ kupując sukienkę tylko "za pomocą" wysokości, może okazać się że będzie ona krótsza niż chciałabyś.

Długość ma znaczenie również w przypadku sukienki z długim rękawem. Według prawideł mody powinien się on kończyć maksymalnie na nadgarstku, ale może być również krótszy. Długość rękawa określ stojąc prosto i z luźno opuszczonymi rękami. Twój pomocnik przykłada miarkę do kości ramiennej, czyli tam, gdzie zwykle rękaw doszyty jest do sukienki.

Obwód biustu

Po ustaleniu długości, zmierz obwód w biuście, jednak najlepiej w bieliźnie, którą chcesz do niej wkładać, bo zwłaszcza, gdy to jest biustonosz typu push-up, zmienia on całkowicie pomiar. Obwód mierzymy zawsze na wysokości środka piersi.

Obwód talii

W tym przypadku przykładasz centymetr krawiecki poziomo w najwęższym miejscu talii, czyli ok. 2 cm powyżej pępka. Nie wciągaj za mocno brzucha! Zwróć uwagę, że talię często mylimy z obwodem w pasie, który mierzymy w innym miejscu: w okolicach pępka, lub nieco pod nim.

Obwód bioder

Biodra mierzymy w ich najszerszym miejscu, czyli mniej więcej w połowie pośladków.

Warto mierzyć na sobie czy na płasko?

Drugim sposobem, który pozwoli Ci zmierzyć wymiary sukienki jest wyciągnięcie i zmierzenie tej, którą trzymasz w szafie. Oczywiście nie tę ulubioną, ale w danej chwili za dużą czy za małą, tylko kreację idealnie dopasowaną do Ciebie teraz, dzisiaj! Możesz ją zmierzyć zarówno na sobie, jak i rozkładając płasko na stole lub na podłodze, a wówczas nikogo nie potrzebujesz do pomocy. I tak właśnie ubrania są mierzone w sklepach internetowych, a pomiar umieszcza się na karcie produktu. W ten sposób z powodzeniem sprawdzisz szczegółowo wymiary sukienki, począwszy od ramion, a skończywszy na biodrach.