Poprawiny - jak wyglądają i jak je zaplanować?

Można na nie patrzeć jako na dodatkowy wydatek, ale można też z myślą o tym, skąd się wzięły poprawiny weselne i co symbolizują. Dzisiaj masz wolną rękę czy je organizować, czy z nich zrezygnować. A jeśli tak, jaki mają mieć charakter. Z naszego tekstu dowiesz się: poprawiny co to zazwyczaj, jak mogą przebiegać i ile trwają poprawiny dzisiaj?

Poprawiny - staropolski zwyczaj

Na pytanie poprawiny co to zazwyczaj trzeba sięgnąć do staropolskich czasów. Niegdyś bowiem ślub traktowano jako tak wielkie i ważne wydarzenie, że nie mogło trwać ono tylko jednego dnia i nocy. Przeciągało się czasem nawet na trzy dni i te dni nazywano poprawinami. Symbolizowały one przede wszystkim gościnność Młodej Pary w stosunku do gości. Nie mogło więc zabraknąć na nich dobrego jedzenia i popitki, a czasem i dalszych tańców przy muzyce. Ile trwają poprawiny dzisiaj? Zazwyczaj organizowane są kolejnego dnia i już nie do rana, jak w przypadku wesela. I okazuje się, że wcale nie muszą się wiązać z dużymi wydatkami, bo z pewnością jedzenie i picie pozostanie z wesela, a można zorganizować poprawiny w ogrodzie lub domu nowożeńców czy ich rodziców. Na przykład w formie śniadania na trawie, grilla w plenerze z rodziną i przyjaciółmi albo klasycznej domówki. Cudowna jest atmosfera poprawin, bo odbywa się już bez tego całego stresu, który wywołuje ślub. Młodzi są zrelaksowani, a gościom bardziej zależy na odpoczynku w miłej atmosferze niż konwenansach i wielkiej pompie. Stylizacja na poprawiny również może być dowolna i swobodna.

Jak zorganizować poprawiny?

Jak zorganizować poprawiny? Masz naprawdę wiele możliwości, a dużo zależy od tego, gdzie zorganizowane zostało wesele. Jeżeli w hotelu czy zajeździe, możesz się umówić z właścicielami kompleksu, którzy pomogą Ci zorganizować poprawiny w formie przyjęcia. Jeżeli w pobliżu jest jezioro, poprawiny aż prosi się, by połączyć z atrakcjami wodnymi, a jeśli w dużym mieście i wśród gości są osoby spoza niego, połączyć je ze spacerem i zwiedzaniem. Możesz również przenieść poprawiny do swojego domu lub rodziców. Zorganizować poprawiny w ogrodzie w formie cocktail party, jeśli pozwala na to pora roku i pogoda. Jeżeli obawiasz się o deszcz, wynajmij namiot. O namiotach weselnych, które mogą być dla Ciebie inspiracją napisaliśmy w artykule: Wesele pod namiotem – wady i zalety. Poprawiny w plenerze zachęcają do uatrakcyjnienia ich grillem i rozmaitymi wspólnymi zabawami, choć oczywiście nie każdy będzie miał siłę na ruch po nocnym balowaniu. Z pewnością jednak ucieszą się z nich dzieci i młodsi goście. Pomysł na poprawiny w górach? Oczywiście aż się prosi, by wsiąknąć w góralską kulturę i zorganizować je w góralskiej chacie lub połączyć chociaż z krótkim spacerem po pobliskich pagórkach. Wesele i poprawiny nad morzem to z kolei okazja na wspólny wypad na plażę z koszami jedzenia. Jak widzisz, samo miejsce będzie dla Ciebie najlepszą inspiracją.

Zaproszenie na poprawiny – dla kogo?

Zaproszenie na poprawiny weselne z pewnością powinni otrzymać Twoi najbliżsi – rodzice, rodzeństwo i przyjaciele. Dobrze byłoby również ugościć tych, którzy są z daleka i po hucznym weselu nie wyruszą w drogę powrotną następnego dnia. Czasem są to kameralne przyjęcia na kilka lub kilkanaście osób, a czasem dokładnie odwrotnie i gości jest więcej niż na weselu, bo chcesz zaprosić tych, których zabrakło poprzedniego dnia. Uzależnij listę gości od swojego budżetu i możliwości organizacyjnych i nie zapomnij o zaproszeniach. A jak się ubrać na poprawiny? Jaka fryzura na poprawiny?

Jak się ubrać na poprawiny?

Cudowne w tej imprezie jest to, że strój na poprawiny może być dokładnie taki, jak chcesz. Niezobowiązujący, swobodny i wygodny. Uzależnij go wyłącznie od własnych zachcianek. Sukienka na poprawiny będzie idealna w przypadku wszelkich ogrodowych cocktail party. Jeśli chcesz nawiązać do staropolskiej tradycji, zadbaj, żeby Twoja kreacja była elegancka i szykowna, ale i szalenie wygodna. Strój na poprawiny też jest wyrazem Twojej gościnności. Proponujemy jedną z naszych zwiewnych sukienek uszytych z szyfonu w wyrazistym kolorze, np. głębokiej czerwieni, chabrowym czy bordo. Na przyjęciu plenerowym wspaniale będziesz również wyglądać w kreacji z kwiatowym printem. Stylizacja na poprawiny, które ma mieć formę eleganckiego przyjęcia? Zobacz gorsetowe kreacje na modnych, cienkich ramiączkach typu spaghetti z ozdobnymi aplikacjami. Do sukienek nie musisz dobierać eleganckiej biżuterii, wystarczą lekkie dodatki i wygodne czółenka. To dzień, w którym odpoczywasz w gronie najbliższych. Fryzura na poprawiny też nie wymaga od Ciebie dużego zachodu. Już nie musisz biec do fryzjera. Wystarczy, że włosy zbierzesz w luźny kok lub puścisz swobodnie i delikatnie je wystylizujesz szczotką. Poprawiny to pierwszy dzień, w którym jesteś mężatką. Dobry czas, żeby się przyzwyczaić do tej myśli i przyjemnie się bawić.