Ślub konkordatowy - co to właściwie jest?

Ślub konkordatowy jest obecnie najczęstszym wyborem w Polsce wśród osób wyznania katolickiego. Dlaczego? Ponieważ podczas jednej ceremonii, tej kościelnej, nabiera on mocy prawnej. Wymaga pewnych przygotowań i odpowiednich dokumentów, ale pozwala zrezygnować ze ślubu cywilnego. Ślub konkordatowy krok po kroku - dowiedzmy się, jak się do niego przygotować.

Ślub konkordatowy krok po kroku

Ślub konkordatowy to po prostu ślub kościelny i cywilny w jednym. Ta forma pojawiła się w Polsce w 1998 roku wprowadzając duże udogodnienie dla osób wierzących. Podobnie, jak w przypadku ślubu kościelnego, mogą go zawrzeć osoby pełnoletnie i niespokrewnione ze sobą. Ślub konkordatowy można zawrzeć z obcokrajowcem, przy czym w tym przypadku należy mieć potwierdzenie, że może on wstąpić w związek małżeński zgodnie z prawem kraju swojego pochodzenia. Formalności, czyli dokumenty i zaświadczenia, załatwiacie w dwóch miejscach: parafii oraz Urzędzie Stanu Cywilnego. Jest ich więcej, jeśli zdecydujecie się brać ślub w innej parafii niż Panny Młodej lub Pana Młodego. Wtedy dodatkowo należy się postarać o licencję, którą wydaje proboszcz, równoznaczną ze zgodą wzięcia ślubu w dowolnym kościele w Polsce. Trochę więcej wysiłku będzie wymagał od Was ślub konkordatowy w plenerze. W przypadku ślubu konkordatowego potrzebujecie też oczywiście świadków, którzy podpisują się na dokumentach w parafii, a nie w USC.

Ślub konkordatowy dokumenty, które są potrzebne

Termin ślubu ustalacie w wybranej parafii. Możecie mieć już wówczas ze sobą zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego (to możecie też donieść później) oraz wizycie w poradni rodzinnej, a musicie mieć obowiązkowo świadectwa chrztu i świadectwa bierzmowania. Po tej pierwszej wizycie proboszcz przygotowuje protokół przedślubny i wpisuje narzeczonych na ślubne zapowiedzi.

Otrzymacie również karteczki do spowiedzi. Znając datę ślubu udajecie się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym otrzymujecie zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Potrzebujecie do tego:

  • dowód osobisty,
  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • w przypadku owdowienia jednego z Was: akt zgonu poprzedniego małżonka,
  • dowód opłacenia stawki skarbowej: obecnie 84 zł.

Kolejna wizyta u proboszcza powinna się wiązać z dostarczeniem dokumentów uzyskanych w USC.Po zawarciu małżeństwa duchowny w przeciągu 5 dni od tej daty wysyła dokumenty do urzędu, będące potwierdzeniem zawarcia związku w kościele. Tam zostaje sporządzony akt małżeństwa, a Wasz związek jest odtąd prawnie zarejestrowany.

Kiedy zacząć organizować ślub konkordatowy?

Mówi się, że suknia ślubna - jej wybór, uszycie i poprawki - wymagają minimum pół roku. Na zorganizowanie ślubu konkordatowego potrzebne jest więcej czasu, o czym warto pamiętać. Zacznijmy od tego, że nauki przedmałżeńskie, z których zaświadczenie jest niezbędne, organizowane są kilka razy w roku, a nie każdego miesiąca, choć oczywiście wiele zależy od danej parafii. Sugerujemy jednak zrobić je jak najwcześniej. Z kolei zaświadczenie z USC ważne jest przez 6 miesięcy, więc nie należy się z nim z kolei za bardzo spieszyć i najlepiej postarać się o nie po ustaleniu terminu ślubu, by mieć pewność, że będzie ważne. Warto też pamiętać o terminie dostarczenia wszystkich dokumentów do kancelarii parafii: od 3 do 6 miesięcy po ustaleniu terminu ślubu.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest ślub konkordatowy?

Ślub konkordatowy to ślub cywilny i kościelny w jednym. Ceremonia odbywa się w kościele, osobą udzielającą ślubu jest ksiądz, a akt małżeński sporządzany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tym sposobem ślub o charakterze religijnym ma również moc prawną.

Urząd stanu cywilnego a ślub konkordatowy?

Urząd Stanu Cywilnego w przypadku ślubu konkordatowego wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań prawnych do zawarcia związku małżeńskiego, a po ślubie kościelnym i dostarczeniu z parafii dokumentacji, sporządza akt ślubny, będący umocowaniem prawnym dla małżeństwa.

Skąd wziąć zaświadczenie do ślubu konkordatowego - wzór?

Zaświadczenie do ślubu konkordatowego wzór otrzymuje się od urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego, który następnie się wypełnia i otrzymuje podpis potwierdzający, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Zaświadczenie przekazuje się parafii.