Ślub kościelny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ślub kościelny to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Towarzysząca mu podniosła atmosfera, silnie emocje i piękna oprawa sprawiają, że tego dnia i tej ceremonii, nigdy nie zapomnisz. Planujesz właśnie swój własny ślub? Chcesz, by przebiegł bezstresowo? Przeczytaj nasz poradnik ślub kościelny krok po kroku. Dowiesz się z niego ile kosztuje ślub kościelny, jak długo się na niego czeka oraz jakich formalności musisz dopełnić.

Ślub kościelny 2022 – najważniejsze informacje

Uroczystość ślubu kościelnego trzeba dokładnie przygotować. Najlepiej z… kartką i długopisem! Wynotować sobie co najmniej na rok przed wszystkie ważne, dotyczące go sprawy. Zawarcie małżeństwa to bowiem przede wszystkim obietnica, którą sobie składacie, ale też szereg aktywności i formalności, które ten moment poprzedzają. Dlaczego rok? Bo już sam termin ślubu, jego ustalenie z parafią, wymaga odpowiedniej ilości czasu. A jest jeszcze przecież wesele do zorganizowania. Zawarcie małżeństwa jest, można powiedzieć, wisienką na torcie w całej masie przygotowań. Załatwienie wszystkiego trwa. Zacznijmy od miejsca i terminu. Wybór parafii automatycznie wiąże się z Twoim adresem zamieszkania, co jednak nie oznacza, że nie możesz tego zmienić. W tej sprawie udajesz się do księdza ze swojej parafii. Potrzebujesz na tę zmianę jego zgody. Otrzymujesz od niego wówczas licencję do pobłogosławienia ślubu. Jakie są terminy? Wszystko zależy od tego, jak obłożona jest dana parafia. Musisz się w niej pojawić przynajmniej na trzy miesiące przed, ale najlepiej zrób to pół roku wcześniej.

Co jest potrzebne do ślubu kościelnego?

Z pewnością zastanawiasz się, jakie są potrzebne dokumenty do ślubu kościelnego. Panują pewne odgórne wymagania wobec narzeczonych, jednak mogą się one nieco różnić w zależności od parafii, dlatego idąc ustalić datę ślubu upewnij się, jak jest w danym miejscu. Pamiętaj też, że dokumenty przekazujesz nie wcześniej niż na 3 miesiące przed terminem, w którym ma się odbyć uroczystość ślubu, ponieważ tyle czasu ważne są kościelne odpisy. To jest również ostatni moment, by wspólnie podjąć decyzję czy decydujecie się na ślub konkordatowy czy też kościelny poprzedzony ślubem cywilnym. Ostatnio coraz częściej wybierany jest ten pierwszy, bo wymaga dużo mniej formalności. Jakie wówczas potrzebujesz dokumenty do ślubu kościelnego?- akt chrztu i bierzmowania,

  • świadectwo uczęszczania na katechezę (nie wszędzie jest wymagane),
  • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich (uwaga, trwają one od miesiąca do nawet trzech),
  • zaświadczenie z poradni życia rodzinnego (najczęściej w swojej parafii otrzymasz sugestię, do której z nich się udać),
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa,
  • licencja, jeśli ślub ma się odbyć poza najbliższą parafią.

Narzeczeni powinni również dwukrotnie odbyć spowiedź. Przed pierwszymi zapowiedziami oraz tuż przed ślubem, ale nie jest wymagane w tym przypadku żadne zaświadczenie.

Świadkowie ślub kościelny – kogo wybrać?

W naszej drodze ślub kościelny krok po kroku dotarliśmy do momentu, w którym potrzebni są świadkowie. Jako przyszłe małżeństwo z pewnością dojdziecie szybko do zgody, kto powinien pełnić tę zaszczytną rolę. Najczęściej są to osoby z rodziny lub przyjaciele każdego z małżonków. Jeśli świadkowie ślub kościelny traktują z równą powagą, jak narzeczeni to tym lepiej. Prawo kościelne nie wymaga jednak od świadków tego, by byli wierzący. Żeby nimi zostać, potrzebują jedynie dowodu osobistego lub paszportu, by ksiądz spisał ich dane. Po ceremonii, najczęściej w zakrystii, podpisują oni stosowne dokumenty.

Ślub kościelny w plenerze, za granicą – czy to możliwe?

Czasy się zmieniają i śluby też. Jeszcze nie tak dawno odbywały się one wyłącznie w soboty. Dzisiaj może to być każdy inny dzień tygodnia, pod warunkiem otrzymania od księdza tzw. dyspensy będącej zwolnieniem od przepisów prawa kościelnego. A co w przypadku, gdy marzy Ci się ślub kościelny w plenerze? Musisz wiedzieć, że będzie to bardzo trudne. Kościół nie sprzyja temu marzeniu i rzadko wychodzi mu naprzeciw. Oczywiście próbować możesz. Na dobrych kilkanaście miesięcy przed planowaną ceremonią zwracasz się ze swoją prośbą pisemnie do księdza albo biskupa. Pismo warto uzupełnić o jakieś poważnie brzmiące argumenty za. Na odpowiedź czeka się długo i do końca nie możesz być pewna, jak będzie ona brzmiała. Ślub kościelny zagranicą jest za to możliwy, o ile ma się odbyć w budynku kościoła. Są nawet w Polsce specjalne agencje, które specjalizują się w ich organizacji. Ślub kościelny za granicą to są spore formalności. Na pewno potrzebujecie wspomnianej wcześniej dyspensy od księdza. W Polsce odbywacie nauki przedmałżeńskie i wizytę w poradni rodzinnej. Ślub poza granicami wymaga też od Was znalezienia księdza, który przeprowadzi całą ceremonię zgodnie z prawem kościelnym. Chętnie pomagają w tym ambasady i wtedy macie szansę na polskiego księdza.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie ile kosztuje ślub kościelny, musisz się udać do wybranej parafii, ponieważ koszty potrafią znacznie się od siebie różnić. Bywa że kwota jest symboliczna i wynosi 400 zł, ale bywa, że i ponad dwa tysiące, szczególnie w przypadku ślubu konkordatowego. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kwotę 84 złotych, którą zapłacisz w USC za sporządzenie aktu ślubu, jeśli był konkordatowy. To są stawki na ślub kościelny 2022, ale za jakiś czas mogą się one zmienić, więc bądź czujna.

Jak przebiega kościelna ceremonia ślubna?

Przebieg ślubu kościelnego odbywa się podobnie w każdym kościele, choć można wprowadzać pewne zmiany. Najczęściej dotyczą one samego początku ceremonii. Według polskiej tradycji najpierw w ławkach zasiadają goście, na kilka minut przed rozpoczęciem mszy. Narzeczeni wchodzą do kościoła dokładnie o wyznaczonej godzinie, a naprzeciw nim wychodzi ksiądz z ministrantami. Wita ich i prowadzi bliżej ołtarza. W Polsce jednak modna jest obecnie amerykańska tradycja zgodnie z którą Pan Młody czeka na swoją wybrankę przed ołtarzem, a ona, prowadzona najczęściej przez ojca, idzie w swojej pięknej sukni ślubnej ku niemu. Potem rozpoczyna się nabożeństwo i ogłoszone zostaje, w jakiej intencji jest ono odprawiane. W niektórych kościołach to przyszli małżonkowie proszeni są o wybór intencji. Podczas liturgii odbywają się dwa kazania. Jedno z nich – jeśli taka będzie Wasza wola, może wygłosić ktoś z rodziny. Drugie kazanie należy do księdza. Po homilii usłyszycie trzy pytania, po których ksiądz może udzielić Wam ślubu i odczytujecie tekst przysięgi. A potem wymieniacie się obrączkami ze słowami, które wszyscy znamy, zaczynającymi się: przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości… Tuż po tym otrzymujecie błogosławieństwo.

Całą ceremonię potwierdza akt ślubu kościelnego, który przygotowywany jest przez księdza. Ma on na to kilka dni. Przebieg ślubu kościelnego, jeśli tylko dopełnisz zawczasu wszystkie formalności, jest już tylko radością i przyjemnością. Celebrowaniem jednego z najpiękniejszych dni w życiu!

Czy należy jeszcze coś zrobić po zakończeniu kościelnej ceremonii ślubnej?

Po maksimum 5 dniach akt ślubu kościelnego powinien zostać wysłany przez kościół do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Na tej podstawie kierownik USC dokonuje rejestracji Waszego małżeństwa, które w tym momencie zyskuje moc prawną. Kilka dni później możecie już udać się do urzędu, gdzie otrzymacie nieodpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa. To bardzo ważny dokument, który będzie Wam potrzebny w wielu życiowych sytuacjach. A przede wszystkim potwierdzenie Waszej deklaracji i wiary w to, że właśnie stworzyliście wspólnie nierozerwalne więzi.