Błogosławieństwo pary młodej - moment do zapamiętania

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców jest jednym z najstarszych, a przy tym najsilniej wzruszających i najbardziej osobistych zwyczajów ślubnych. Tradycja błogosławieństwa dla młodej pary przetrwała wieki i dzisiaj jest często kultywowana w oderwaniu od wiary. To króciutka ceremonia, która pozostaje w pamięci na całe życie. Warto ją uwiecznić i zaplanować z taką samą troską, jak inne, najważniejsze momenty uroczystości. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda błogosławieństwo pary młodej i jak przygotować się do tego obrzędu, by zbudować piękne i trwałe wspomnienia.

Czym jest błogosławieństwo pary młodej?

Błogosławieństwo pary młodej jest bardzo ważnym elementem przygotowań do ślubu w różnych krajach - co ciekawe, nie tylko wśród praktykujących katolików. Historia tego zwyczaju sięga wielu wieków wstecz. Dawno temu błogosławieństwo rodziców dla młodej pary towarzyszyło „przenosinom” czy też „wywodzinom”. Obrzęd ten symbolizował (i wtedy rzeczywiście oznaczał) zakończenie dotychczasowego życia młodego człowieka i rozpoczęcie nowego, zwykle z dala od rodziny. W domu panny młodej, rodzice oficjalnie żegnali córkę, przyzwalali jej na zamieszkanie u boku męża, oddawali ją pod jego opiekę i wręczali posag. Udzielenie błogosławieństwa było kiedyś wyrażeniem przez rodziców akceptacji dla nowego związku, a jego brak - skuteczną przeszkodą w zawarciu małżeństwa. Było traktowane na równi z błogosławieństwem udzielanym potem przez księdza.

Jakie znaczenie ma błogosławieństwo dla nowożeńców?

Dzisiaj błogosławieństwo pary młodej często traktowane jest w kategoriach kolejnego, ważnego zwyczaju ślubnego i symbolu rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Słowa wypowiedziane przez rodziców mają przynieść szczęście w małżeństwie. Bo współcześni młodzi nierzadko mieszkają już razem od dłuższego czasu i widują się ze swoimi rodzicami/teściami codziennie, więc trudno w tym wypadku mówić o faktycznej rozłące i wielkiej, życiowej zmianie. Chociaż czasy się zmieniają, to naładowana emocjami przemowa na błogosławieństwo pary młodej niezmiennie od wieków ma potężną moc. Wywołuje łzy wzruszenia i nastraja optymizmem zarówno przyszłych małżonków, jak i ich rodziców oraz wprowadza podniosły klimat uroczystości od samego początku.

Jak przygotować się do błogosławieństwa?

Wszystko, co potrzebne do błogosławieństwa pary młodej, większość osób posiada w swoim domu. Najważniejsze, co trzeba zrobić, to ująć ten moment w programie uroczystości (cała ceremonia zwykle trwa maksymalnie kilkanaście minut i poprzedza wyjście do kościoła, rzadziej do USC) oraz odpowiednio wcześniej poinformować rodziców, aby mogli przygotować miejsce w domu i ułożyć krótkie przemowy. Uczestnikami błogosławieństwa często są świadkowie i chrzestni, a czasem także inni „ważniejsi” goście weselni. Ich również trzeba z wyprzedzeniem poinformować o godzinie stawienia się w domu - panny młodej lub pana młodego.

W przypadku katolickiego błogosławieństwa młodej pary, bardzo ważne jest zaaranżowanie stołu. Najlepiej zabrać się za prace 1-2 dni wcześniej, żeby w dniu ślubu uniknąć niepotrzebnego stresu i zamieszania. Stół na błogosławieństwo pary młodej powinien być nakryty białym obrusem. Na nim stawia się krzyż, Biblię oraz kropidło z wodą święconą. Można też zapalić świece.

Planując uroczystość ślubną z wcześniejszym błogosławieństwem, warto omówić z rodzicami, jak widzą ten etap ceremonii. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku różnic religijnych i światopoglądowych.

Jak wygląda ceremonia błogosławieństwa?

Nie istnieje jedna, akceptowalna formuła błogosławieństwa pary młodej. W każdym domu rodzinnym tradycja ta może być kultywowana w inny sposób. Ponadto przyszli małżonkowie lubią dzisiaj unowocześniać dawną tradycję oraz urozmaicać ją o indywidualne akcenty. Najbardziej „typowy” przebieg będzie miała ceremonia błogosławieństwa w przypadku młodych biorących ślub kościelny i pochodzących z katolickich domów. Jak wygląda błogosławieństwo młodej pary krok po kroku?

  • W wyznaczonym pokoju młodzi klękają lub stają przed rodzicami. Otacza ich wąskie grono zaproszonych weselników.
  • Młodzi w bardzo zwięzły sposób wyrażają swoją wdzięczność. Dziękują rodzicom za miłość i trud włożony w ich wychowanie oraz proszą ich o pobłogosławienie nowego związku. Wystarczą 2-3 zdania. Czasem podziękowania mają miejsce dopiero po błogosławieństwie.
  • Następnie krótkie przemowy wygłaszają rodzice. Zgodnie z tradycją, rozpoczyna matka panny młodej. Wykonuje znak krzyża nad głowami młodych, kropi ich wodą święconą i daje im do ucałowania krzyż. Następnie to samo robią matka pana młodego, ojciec pana młodego oraz ojciec panny młodej.
  • Na koniec oficjalnego błogosławieństwa mogą udzielić młodym rodzice chrzestni, dziadkowie i rodzeństwo.

Co należy zrobić po otrzymaniu błogosławieństwa?

Po wypowiedzeniu ostatniego „Amen” i przyjęciu życzeń od pozostałych uczestników błogosławieństwa, przyszli małżonkowie udają się do kościoła albo na miejsce ślubu cywilnego.

Błogosławieństwo pary młodej - jak zapamiętać je do końca życia?

Błogosławieństwo pary młodej jest szczególnym wydarzeniem w życiu przyszłych małżonków i ich rodziców. Dlatego warto uwiecznić ten moment na zdjęciach czy filmie, a także wpłynąć na wspomnienia, skoro mają pozostać w pamięci i sercach na całe życie.

Ceremonia błogosławieństwa jest bardzo krótka, dlatego trzeba ją dobrze zaplanować. Przygotować muszą się nie tylko młodzi, ale również rodzice i inne osoby chcące udzielić zakochanym błogosławieństwa. Dobry plan pozwoli uniknąć niezręcznej ciszy i późniejszego pośpiechu. Kiedyś obrzędowi towarzyszyła orkiestra wygrywająca religijne pieśni. Współcześni młodzi chętnie wracają do tej tradycji. Muzykę na błogosławieństwo pary młodej może zapewniać zespół regionalny, zaprzyjaźniony muzyk lub wynajęty artysta, który wykona zamówiony utwór, np. na skrzypcach.

Jednak najważniejszym elementem błogosławieństwa są wypowiedziane słowa. Rodzice mogą życzyć swoim ukochanym dzieciom miłości, szczęścia i pomyślności na nowej drodze życia, szybkiego doczekania się potomstwa, wzajemnego wsparcia i cierpliwości. Po prostu, swoimi słowami. Mogą poszukać cytatu na błogosławieństwo pary młodej, dotyczącego miłości i małżeństwa, na przykład w Biblii lub różnych książkach. Mogą też odczytać ulubiony wiersz lub ułożyć własny. Nie chodzi jednak o oratorskie popisy, ale o to, żeby wypowiedzi były maksymalnie szczere, osobiste i poruszające. Jednocześnie powinny być krótkie, bo właściwa ceremonia będzie mieć miejsce dopiero przed ołtarzem.