Zwierzęta na ślubie - piękny pomysł czy problem?

Ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu zakochanych. Ten wyjątkowy dzień para młoda świętuje razem z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Wiele par młodych do grona najbliższych członków rodziny zalicza również ukochanego czworonoga i zastanawia się, czy angażować zwierzę w uroczystość. Zwierzęta na ślubie są dość powszechnym widokiem w mediach społecznościowych. Czy jednak za tymi przesłodkimi obrazkami, na których piesek w muszce radośnie biegnie z obrączkami do ołtarza, nie kryje się cała masa problemów? Sprawdźmy...

Zwierzęta na ślubie - czy to dobry pomysł?

Decyzja o zaproszeniu waszego pupila lub innych zwierząt na ślub jest kwestią indywidualną. Dla jednych będzie to fantastyczny pomysł, a dla innych po prostu problem i przejaw lekkomyślności. Na pewno obecność zwierzęcia na ślubie zwraca uwagę gości, zapada w pamięć, buduje romantyczną atmosferę oraz dodaje uroczystości oryginalnego charakteru. Poza tym niektórzy młodzi nie wyobrażają sobie pozostawienia ukochanego pupila samego w domu, gdy sami będą przeżywać tak niesamowite i radosne chwile. Włączanie psów lub kotów w ważne wydarzenia w życiu to dla zwierzolubów coś absolutnie normalnego.

Inną zaletą obecności zwierzaka na ślubie jest możliwość wykonania jedynych w swoim rodzaju zdjęć. Zachwyceni efektami sesji będą nie tylko państwo młodzi, ale również sam fotograf i zgromadzeni goście. Dobrze zsocjalizowane zwierzę nie będzie zagrażać bezpieczeństwu gości, wywoła uśmiechy na ich twarzach i sprawi ogromną frajdę najmłodszym uczestnikom zabawy. Oczywiście trzeba mieć na względzie naturę i komfort zwierzaka, który wśród tłumu nieznajomych ludzi i głośnych dźwięków może odczuwać bardzo silny stres, a w konsekwencji przejawiać nietypowe dla niego zachowania, w tym agresję...

Jakie zwierzęta nadają się na śluby?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie zwierzęta nadają się na śluby, ponieważ każde zwierzę i każde wesele jest inne. Najczęściej na przyjęcia ślubne zapraszane są psy. Pies może pełnić rolę „drużby” – nieść obrączki, a następnie towarzyszyć młodym przy stole i w trakcie sesji zdjęciowej. Do mniej popularnych zwierząt na ślubie należą koty. Są to zwierzęta, które trudno przyzwyczaić do obecności tłumów, hałasu i dotyku obcych ludzi, więc należy zastanowić się, czy obecność kota na ślubie jest faktycznie dobrym i etycznym pomysłem. Na śluby, zwłaszcza te organizowane w plenerze, chętnie zapraszane są konie. Te piękne i inteligentne zwierzęta dodają uroczystości romantycznego charakteru i mogą zapewniać gościom rozrywkę. Organizatorzy wesel często wykorzystują białe gołębie, które para młoda w symbolicznym geście wypuszcza z rąk. Czasem w plan przyjęcia włączane są również ptaki egzotyczne, króliki oraz... alpaki.

Jak przygotować pupila do ceremonii?

Na początek warto udać się z naszym pupilem do weterynarza, który po badaniu i wywiadzie stwierdzi, czy zwierzak jest zdrowy i gotowy na czekające go wyzwanie. Zwierzę powinno być przyzwyczajone do hałasu, tłumów, dotyku obcych ludzi i innych sytuacji, z jakimi spotka się podczas ceremonii. Jeśli pies ma do wykonania konkretną misję, jak na przykład podanie obrączek, będziecie musieli trochę poćwiczyć z waszym zwierzakiem. W dniu uroczystości zwierzak powinien być odpowiednio wypielęgnowany. Można zadbać o eleganckie, wygodne ubranko, oczywiście psie, a nie ludzkie.

O czym należy pamiętać podczas ceremonii ze zwierzęciem?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każde zwierzę, nawet najbardziej przyjazne i spokojne, może zareagować w sytuacji zagrożenia w sposób czysto instynktowny. Jeśli zabierasz psa na wesele, upewnij się, że dane miejsce jest przyjazne zwierzętom. Nie chodzi tylko o dostępność misek z wodą i jedzeniem, ale również o zapewnienie bezpiecznego, cichego kącika – małego pokoju, w którym psiak będzie mógł w spokoju, komfortowo odpocząć. Zwierzęta to przede wszystkim żywe, czujące istoty, a nie urocze ozdoby wesela!

Problemy związane ze zwierzętami na ceremoniach

Wprowadzenie zwierzęcia na ślub zwykle wiąże się z problemami - mniej i bardziej istotnymi. Przede wszystkim zwierzęta spuszczone luzem, poruszające się swobodnie wśród gości, powinny pozostawać cały czas pod nadzorem człowieka, a to kolejny obowiązek na długiej liście zadań do wykonania. Tłum, muzyka, tańce, krzyki, woń alkoholu – to wszystko może wywoływać u na co dzień spokojnego i ułożonego zwierzęcia silny stres i ból, a co za tym idzie, sprowokować nieprzewidywalne reakcje. Problematyczne bywa już samo wprowadzenie zwierzęcia do kościoła, urzędu stanu cywilnego czy sali weselnej. Nie zawsze będzie to możliwe. Łatwiej o obecność zwierzaka w przypadku ślubu cywilnego, bo ceremonia może odbywać się w plenerze. Trzeba pamiętać, że zwierzak musi załatwiać swoje potrzeby. Jeśli na ślubie ma towarzyszyć wam pies, musicie wyznaczyć osobę, która w trakcie uroczystości zadba o jego wyprowadzanie i zebranie odchodów. Być może konieczny będzie spacer poza teren domu weselnego. Ponadto należy sprawdzić, czy któryś z gości nie ma alergii na dany gatunek zwierzęcia lub poinformować w zaproszeniach, że w wydarzeniu uczestniczyć będzie wasz pupil. Bo wyobraź sobie sytuację, że musicie podjąć decyzję, kto powinien natychmiast opuścić imprezę – uczulony gość, czy wasz ukochany zwierzak. Takie drobne, ale niespodziewane zdarzenia potrafią skutecznie popsuć nastrój.