Błogosławieństwo rodziców przed ślubem dzieci - jakie ma znaczenie?

Miłość rodziców do dzieci sprawia, że ślub latorośli jest dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, a błogosławieństwo rodziców przed ślubem dzieci jest nie tylko jej wyrazem, ale też symbolem wycofania się z roli jedynych opiekunów i akceptacji wyboru młodych. Tylko jak wygląda błogosławieństwo rodziców przed ślubem cywilnym, a tym w kościele? I jakimi słowy błogosławić narzeczonych?

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem w kościele, a cywilnym

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem w kościele ma wymiar religijny i stąd się wzięła tradycja jego dawania. Słowa są wówczas ściśle powiązane z wiarą chrześcijańską. Małżeństwo jest bowiem jednym z siedmiu sakramentów świętych. Powinna je poprzedzić prośba o błogosławieństwo rodziców przed ślubem wypowiedziana przez przyszłych małżonków. W tekście błogosławieństwa najczęściej matka i ojciec wyrażają swoją miłość do syna i córki, akceptację ich związku i życzą swoim dzieciom szczęścia, doczekania się potomstwa i życia w wierze.

Co jednak w sytuacji, gdy w życiu Waszej rodziny religia nie jest ważna? Jeśli nie jesteście wierzący? Błogosławieństwo rodziców przed ślubem cywilnym można potraktować jako tradycję wcale nie związaną z kościołem. Może mieć ona całkowicie świecki charakter. Rodzice życzą Wam wówczas szczęścia i pomyślności w życiu, a Wy możecie przy tej okazji wyrazić swoją wdzięczność za troskę, wychowanie i miłość.

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem w domu czy innym miejscu?

Najczęściej przyszłe małżeństwo błogosławione jest w domu. Kiedyś tradycyjnie odbywało się to w domu panny młodej, dzisiaj wszystko zależy od okoliczności. Czasem dzieje się to gdzieś daleko, w pokoju hotelowym, czasem nawet w plenerze czy domu pana młodego, ale powinna towarzyszyć temu intymna atmosfera. Kto powinien w nim uczestniczyć? Błogosławieństwo rodziców przed ślubem w domu to niezwykle odświętna i wzruszająca chwila. Powinni w niej uczestniczyć tylko najbliżsi członkowie rodziny. Rodzeństwo młodych, dziadkowie. Krewni, dla których słowa błogosławieństwa rodziców przed ślubem ich dzieci są równie ważne i w równym stopniu przeżywają tę niezwykłą chwilę. A jak brzmi błogosławieństwo rodziców przed ślubem?

Jak brzmi błogosławieństwo rodziców przed ślubem?

Prośba o błogosławieństwo o charakterze religijnym zaczyna się najczęściej od słów „pobłogosław…”, a odpowiedź rodziców od: „Panie Boże pobłogosław… Samo błogosławieństwo nie ma jednego obowiązującego brzmienia. W Internecie znajdziesz szczegółowy opis z proponowanymi słowami, a także informacją, jak to się niegdyś odbywało. W pokoju na stole przykrytym białym obrusem kładziono kropidło, wodę święconą i zapalano świece. Rodzice stali przy stole, a narzeczeni podchodzili do nich i klękali. Oboje już w strojach: suknia ślubna i garnitur.

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem, tekst zawierał prośbę do Boga o zesłanie błogosławieństwa przyszłym małżonkom. Jak wspomnieliśmy, dzisiaj często ma ono dużo bardziej świecki charakter. Można nawet mieć wrażenie, że bardziej autentyczny. Chodzi w nim przecież nie o więź z kościołem, ale relację, magiczną i trwałą, jaka zawiązuje się pomiędzy dzieckiem, a rodzicem już od momentu narodzin. I ta więź dalej będzie silna, choć dzielona z nowym członkiem rodziny. Podczas błogosławieństwa zostaje on do niej oficjalnie przyjęty.

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem tekst, który chwyta za serce

Tekst błogosławieństwa powinien być według nas pisany od serca. W Internecie oczywiście znajdziemy mnóstwo przykładów, którymi możemy się inspirować. Podobnie jednak jak sama prośba o błogosławieństwo rodziców przed ślubem warto, by powiedziana była własnymi słowami tak i samo błogosławieństwo jest autentyczne, kiedy powstaje z myślą o wyjątkowych ludziach. Nie ma wówczas znaczenia, czy nawiązuje ono do religii i jest dialogiem z Bogiem. Jest po prostu wyrazem ogromnej miłości i wiary w to, że młodym się uda. A przede wszystkim tak ważnej akceptacji zawieranego właśnie związku. Małżeństwo, z którego cieszą się rodzice ma dużo większe szanse być udane. Słowa błogosławieństwa rodziców przed ślubem warto zresztą zapamiętać, by przypominać je sobie w chwilach zwątpienia. Może nawet warto nagrać tę chwilę? Symboliczną, pełną wzruszeń i autentycznych uczuć?