Co to jest ślub humanistyczny? - Wyjątkowa uroczystość

Żyjemy w czasach, w których obok wielosetletnich tradycji pojawiają się zupełnie nowe, odzwierciedlające współczesny styl życia. Najlepszym tego przykładem jest ślub humanistyczny. To alternatywa dla osób, które nie chcą ceremonii tradycyjnych, religijnych. Z pewnością, jeśli masz go na myśli, chcesz się dowiedzieć przede wszystkim o takich kwestiach, jak: ślub humanistyczny co to, ślub humanistyczny a prawo oraz ślub humanistyczny czy jest ważny? Wyjaśniamy!

Ślub humanistyczny - gdzie jest popularny?

Zawarcie małżeństwa to obecnie coraz częściej akt, w którym najważniejsza jest wola partnerów decydujących się na wspólne życie. Wiąże się ona z silną potrzebą organizowania ceremonii jedynej w swoim rodzaju, wyjątkowej, podczas której para młoda składa własną, stworzoną przez siebie przysięgę i wybiera sobie mistrza ceremonii. Przyjaciela, kogoś z rodziny. Ślub humanistyczny gdzie jest popularny? Przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, a w Szkocji obecnie organizowanych jest ich więcej niż tradycyjnych. Tam jest on traktowany z taką samą powagą i ma równą moc prawną. Pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Polsce, dopiero w 2007 roku. Niestety, w naszym kraju jest on jedynie ważny społecznie. Związek zawarty w ten sposób tak czy owak wymaga rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ale jeśli jego symbolika i charakter są tym, czego pragniecie – zróbcie to!

Jak wygląda ślub humanistyczny?

W Polsce ślub humanistyczny jest jeszcze mało znany, ale z pewnością z roku na rok zyskiwać będzie na popularności. Jeśli zetknęłaś się z tym zjawiskiem po raz pierwszy, wyjaśniamy: czym jest ślub humanistyczny? Jego nazwa zaczerpnięta została z nurtu filozoficznego, według którego człowiek ma prawo samodzielnie kształtować swoje życie. Jest stworzony dla osób chcących zawrzeć związek nie w oparciu o instytucje, takie jak urzędy czy kościół, a jedynie o własną, osobistą potrzebę. Zawarcie ślubu humanistycznego, nie blokuje możliwości zawarcia ślubu cywilnego czy nawet kościelnego. Podobnie, jak w cywilnym i kościelnym ślub humanistyczny ma swoją ceremonię. Może się ona odbyć w każdym miejscu na świecie, gdziekolwiek sobie wymarzysz. Najczęściej odbywa się w plenerze. Mistrzem ceremonii, czyli osobą, która udzieli Wam ślubu może zostać ktokolwiek, kogo sami wybierzecie. Dobrze, by mistrz ceremonii odznaczał się dobrą dykcją i pewnością siebie! Sami też tworzycie słowa przysięgi. Świadkowie? Mogą być, ale nie muszą. Również przebieg może być zupełnie dowolny. Ślub humanistyczny na czym polega? Na tym, jak w każdym innym przypadku, by dwoje ludzi wyznało swoje uczucie i wypowiedziało wolę wspólnego życia. Ślubują sobie to, czego pragną w głębi duszy.

Ślub humanistyczny a ślub cywilny

Ślub humanistyczny a cywilny tym się więc różnią, że ten pierwszy jest ważny dla Was i najbliższych, a ten drugi pozwala Wam korzystać z praw przysługujących małżonkom. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować oba, przy czym cywilny potraktować jako formalność, a całe serce włożyć w ceremonię tego, który pragniecie. Ślub humanistyczny czy jest ważny? Tak, dla Was i Waszych najbliższych, a to jest przecież nadrzędne! To w nim miłość wysuwa się na pierwszy plan.

Ślub humanistyczny a kościół

Śluby humanistyczne, jakie podejście ma do nich kościół? Cóż, jeśli nie jesteście wierzący, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zorganizowali uroczystość humanistyczną, popartą dodatkowo prawnie ceremonią w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli jesteście wierzący to z pewnością tak czy owak najważniejszy pozostanie dla Was ten kościelny, który wprowadza do uroczystości kontekst religijny. Ślub humanistyczny nie jest oczywiście uznawany przez kościół i spotyka się z jego strony z ostrą krytyką.

Ślub humanistyczny - krok po kroku

Ślub humanistyczny na czym polega? W gruncie rzeczy na tym, by zorganizować uroczystość na tyle niezwykłą i odświętną, by narzeczeni, a przyszli małżonkowie poczuli, że choć świecka, ma dla nich charakter świętości.
Ślub humanistyczny krok po kroku, czyli jak go zorganizować? Etapy są tu właściwie takie same, jak w przypadku każdego innego:

  • wybierz datę i miejsce,
    pomyśl nad tym, kogo z rodziny i przyjaciół zaprosić,
  • opracuj logistykę całego przedsięwzięcia,
  • wybierz celebranta,
  • pomyśl o oprawie i dekoracjach,
  • jeśli wesele jest w plenerze, zamów catering i zorganizuj miejsce na zabawę,
  • wybierz suknię ślubną i dopasuj całą kreację ślubną,
  • napisz porywającą serce i szczerą treść przysięgi,
  • przygotuj i wyślij zaproszenia.


Formalności? Nie ma żadnych!

Jak przygotować ceremonię?

Przygotowanie ceremonii ślubu humanistycznego leży po Twojej stronie. Nie idziesz do kościoła czy urzędu, ale sama kreujesz miejsce zaślubin. Co ciekawe, najczęściej nawiązuje ono estetycznie do tradycji ślubów kościelnych czy cywilnych. Powstaje konstrukcja przypominająca ołtarz lub portal, a ozdabia się ją świeżymi kwiatami i przewiewnymi materiałami. Często dla pary młodej kładziony jest czerwony dywan prowadzący do miejsca celebracji. Druhny? Jak najbardziej. Dekoracje mogą być oczywiście dowolne, jak i cała oprawa. Gości nie obowiązują jakieś szczególne reguły i panuje swobodna atmosfera. Ślub humanistyczny to święto miłości i radości, w którym rodzina, przyjaciele i krewni są świadkami połączenia się dwojga kochających się ludzi. Ich związek nabiera społecznego wymiaru.