Jak wygląda ślub cywilny krok po kroku?

Ślub cywilny to świecka ceremonia, podczas której para młoda zostaje prawnie uznana za małżeństwo. Ta forma ślubu pojawiła się za czasów Napoleona Bonapartego, a więc całkiem niedawno. Dziś jednak coraz częściej wystarcza nam właśnie ta świecka ceremonia. Jak wygląda ślub cywilny krok po kroku?

Ślub cywilny co trzeba wiedzieć?

Ślub cywilny gdzie dwoje ludzi w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) składa przysięgę przed jego urzędnikiem to niedługa ceremonia i pozornie pozbawiona tego uroczystego charakteru, jaki ma w kościele. Pozornie, bo nawet w tym przypadku masz różne możliwości. Ale zacznijmy od formalności. Żeby zawrzeć ślub cywilny narzeczeni przede wszystkim udają się do wybranego USC i zgłaszają w nim swoją wolę. Oboje musicie wziąć ze sobą:- dowody osobiste,- odpisy aktu urodzenia (jeśli go nie macie, możecie zamówić odpis online),- dowód na dokonanie opłaty skarbowej,- jeśli któreś z Was jest po rozwodzie, potrzebujecie również dowodu unieważnienia poprzedniego małżeństwa.

W urzędzie przyszli małżonkowie składają również oświadczenie, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby doszło do zawarcia między nimi związku. Oczywiście, oboje musicie mieć skończone 18 lat. Ślub cywilny po 60-tce? Dobra wiadomość jest taka, że nie ma żadnych przeciwwskazań w drugą stronę. Ślub cywilny co daje? Przede wszystkim po wstąpieniu w związek powstaje wspólnota i dziedziczenie majątku.

Ile trzeba czekać i zapłacić?

Ślub cywilny jak zorganizować? Przede wszystkim pamiętaj, że nie może to być spontaniczny odruch serca. Od momentu złożenia oświadczenia w urzędzie musi upłynąć miesiąc, aby można go było zawrzeć. A sam dokument utrzymuje ważność do pół roku. Po upływie tego czasu całą procedurę trzeba niestety powtórzyć. Opłata wynosi kilkadziesiąt złotych, przy czym jeśli chcesz zorganizować ceremonię gdzie indziej, poza urzędem, musisz się liczyć z dodatkowym kosztem. Obecnie jest to około 1000 zł.

Ślub cywilny gdzie się odbywa?

Na pytanie ślub cywilny gdzie się odbywa, możesz sobie odpowiedzieć sama! Dlaczego? Ponieważ oczywiście ceremonia może się odbyć w najbliższym USC, w miejscu Twojego zamieszkania, ale niekoniecznie. Powiedzmy, że mieszkacie z narzeczonym w Warszawie, ale Waszym miastem rodzinnym jest Poznań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udać się tam do urzędu i tam zorganizować ceremonię. Może też być tak, że któreś miasto jest ważne dla Was z innych względów, np. sentymentalnych albo po prostu je lubicie, podoba się Wam. Proszę bardzo!

Jak wygląda ślub cywilny w plenerze?

Ślub cywilny jak wygląda w plenerze? Przede wszystkim wybrane miejsce trzeba uzgodnić z urzędnikiem USC. Wyobraźmy sobie, że chcecie zawrzeć małżeństwo blisko plaży, by słyszeć w tle podczas wypowiadania przysięgi szum morza, np. w Sopocie. Przekazujecie informację o lokalizacji urzędnikowi i składacie odpowiedni wniosek, a on weryfikuje czy wybrane miejsce nie uwłacza powadze ceremonii i czy jest bezpieczne dla uczestników. Warto do wniosku dołączyć zdjęcia, choć nie jest to konieczne, bo i tak urzędnik zrobi wizję lokalną. Pamiętaj, że ślub cywilny w plenerze wiąże się z dodatkową opłatą.

Ślub cywilny za granicą, co trzeba wiedzieć?

Ślub cywilny za granicą też jest jak najbardziej możliwy. Wszystkie formalności załatwiasz jednak w Polsce, w najbliższym USC, ale musisz się również postarać o zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski. Zgłaszasz też chęć zawarcia małżeństwa w konsulacie danego kraju, co najmniej na 2 miesiące przed datą ślubu. Po powrocie do kraju trzeba ponownie udać się do urzędu z oryginałem aktu małżeństwa i jego tłumaczeniem przysięgłym oraz z dowodem osobistym.

Jak przygotować się do ślubu cywilnego?

Ślub cywilny co potrzeba wziąć ze sobą? Zarówno narzeczeni, jak i świadkowie muszą wziąć ze sobą obowiązkowo dokumenty potwierdzające tożsamość. Urzędnik będzie je sprawdzał zanim pozwoli się Wam podpisać na dokumentach aktu małżeńskiego. W samym urzędzie powinniście się pojawić wcześniej, więc planując dojazd weź pod uwagę zakładkę czasową. Najlepiej być pół godziny przed, będziesz jeszcze miała czas, żeby porozmawiać z gośćmi. Na ślub cywilny co potrzeba wziąć ze sobą jeszcze? Oczywiście obrączki!

Jak wygląda zawarcie ślubu cywilnego?

Ślub cywilny jak wygląda ceremonia? Przede wszystkim jest krótka i trwa kilkanaście minut. O wyznaczonej godzinie urzędnik zaprasza narzeczonych i gości do sali. Para młoda siada naprzeciwko urzędnika, świadkowie po bokach, a goście z tyłu, na wyznaczonych do tego miejscach. Następnie wypowiada on standardową formułę dotyczącą powagi instytucji małżeńskiej, a czasem dopowiada też coś od siebie. Potem już kolej na nowożeńców! Urzędnik zaprasza Was do złożenia przysięgi podczas której wymieniacie się obrączkami. Potem, wspólnie ze świadkami, podpisujecie akt małżeński. Lampka szampana? Warto o tym pomyśleć, ale to już musicie zorganizować sami. Albo Wasi świadkowie. Ślub cywilny jak się odbywa dalej? Cóż, wychodzicie z USC i pewnie Wasi goście mają dla Was jakieś niespodzianki. Prawdopodobnie skorzystają z tradycji rzucania ryżem lub monetami, które - pamiętajcie, musicie skrupulatnie zebrać.

Ślub cywilny jak się ubrać?

Odpowiadając sobie na pytanie: ślub cywilny jak się ubrać?, warto pamiętać o tym, że jest to urzędowa ceremonia, która wymaga pewnej powagi. To wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z odsłaniającej plecy, seksownej kreacji, ale warto narzucić na siebie w urzędzie chustę czy dopasowaną narzutkę. Jakie są obecnie trendy? Przeczytaj nasz artykuł na blogu: Jaka sukienka na ślub cywilny? Pan Młody będzie oczywiście najlepiej wyglądał w dobrze skrojonym garniturze, niekoniecznie czarnym i niekoniecznie z białą koszulą, ale już dopasowany kolorystycznie elegancki krawat to część obowiązkowego dress code. Ślub cywilny jak się przygotować w chłodniejsze dni? W zależności od fasonu sukienki na ślub cywilny wybierz szykowny płaszcz (kreacje długie proste) lub krótkie bolerko, sweterek, narzutkę (kreacje rozkloszowane, z zaznaczoną talią).

Czy robić wesele?

Ślub cywilny co trzeba wiedzieć jeszcze? Że w gruncie rzeczy jego znaczenie i wartość są takie same, jak w przypadku kościelnego konkordatowego. Jeśli nie jesteście osobami religijnymi, to dla Was doskonała alternatywa. Ślub cywilny jest równie odświętny, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, by i jemu towarzyszyło wesele. Może być dokładnie takie, jakie sobie wymarzycie.

Często zadawane pytania i problemy

Ślub cywilny jak go zorganizować? Podsumujmy, co jest najważniejsze:

Najlepiej właśnie krok po kroku. Po podjęciu decyzji, przygotujcie sobie listę spraw do załatwienia i potem kolejno je odhaczajcie. To sprawi, że o niczym nie zapomnicie.

Ślub cywilny co trzeba wiedzieć koniecznie?

Najważniejsze jest dopełnienie w określonym czasie wszystkich formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego pamiętając, że od złożenia wniosku musi upłynąć miesiąc, a jest on aktualny przez 6 miesięcy.

Ślub cywilny jak się odbywa?

Zawsze zgodnie z tymi samymi procedurami i formalnościami, ale dość swobodnie możecie dopasować miejsce. Oprócz USC możecie wybrać plener, hotel lub inne, podobne miejsce. Ślub cywilny za granicą wymaga trochę więcej formalności.Ślub cywilny jak wygląda ceremonia?W gruncie rzeczy zawsze według tych samych procedur, bez względu na miejsce, w jakim się odbywa.

Ślub cywilny co daje?

Zmieniacie oboje swój stan cywilny. Macie wspólnotę majątkową i odtąd prawnie traktowani jesteście jako rodzina ze wszystkimi jej formalnymi przywilejami.

Ślub cywilny po 60-tce?

Jak najbardziej, a nawet po 70.! Nie ma żadnych przeciwwskazań wiekowych, o ile oczywiście macie skończone 18 lat, bo dopiero wówczas stajecie się pełnoprawnymi obywatelami.

Ślub cywilny co na prezent?

Od lat modne jest przygotowywanie przez nowożeńców listy sugerowanych prezentów. To dobry pomysł, dzięki któremu unikniesz przede wszystkim tych niechcianych. Ślub cywilny co na prezent i jakim kluczem się kierować? Najlepiej pamiętając o różnej zasobności kieszeni gości. Podzielić je na kategorie tańsze – droższe. W ten sposób Wasi goście poczują się komfortowo, a Wy zaczniecie nowe życie z trafionymi prezentami!