Jaka sukienka na ślub cywilny w 2023?

Idealna sukienka na ślub cywilny to taka, która odzwierciedla Ciebie i charakter wydarzenia. Jak już pewnie wiesz, w przypadku ceremonii cywilnej nie musisz się trzymać tradycji, która jest silnie związana z uroczystością kościelną. Biel i niewinność? Niekoniecznie, choć wybór sukienki powinnaś przemyśleć tak, by odpowiadała ona jednemu z najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu.

Ślub cywilny, a ślub kościelny - czy jest różnica przy wyborze sukienki?

Wybór sukienki na ślub cywilny zależy tak naprawdę tylko od tego, jak ważna jest dla Ciebie tradycja. Czy chcesz wyglądać tak samo, jak podczas ślubu kościelnego, czy też pociągają Cię nowoczesne trendy, które pozwalają dużo bardziej swobodnie podejść do stylizacji. Możesz więc wybrać modne koronki w kolorach mlecznej bieli, zwiewną boho w podobnych odcieniach, a możesz też włożyć zupełnie inną kreację. Elegancja – to jedno ze słów kluczy w przypadku każdej ceremonii, drugie to wyjątkowość, a trzecie – suknia ślubna na ślub cywilny nie powinna występować w pewnych kolorach, ale o tym napiszemy poniżej. Dzisiaj, kiedy oglądasz w Internecie oferty odpowiadające na pytanie w czym do ślubu cywilnego, zobaczysz sukienki zarówno typowo ślubne, jak i koktajlowe, eleganckie garsonki, np. z baskinką czy modne obecnie spodnium. Dominują jasne odcienie, nie brakuje wzorów, choć raczej subtelnych, kwiatowych.

Postaw więc na to, co jest najbliższe Twojemu sercu. Poradź się mamy, przyjaciółki i – co ważne – dopasuj wytworność stroju do tego, co planuje włożyć Twój narzeczony. Tworzycie przecież parę! Panna młoda i pan młody muszą do siebie pasować. I pamiętaj, że Urząd Stanu Cywilnego to miejsce, którego ranga sprawia, że ślub cywilny może być równie uroczysty, a Twoja kreacja naprawdę wykwintna. Nie ograniczaj się!

Sukienka na ślub cywilny – czym się kierować przy wyborze?

Długa sukienka na ślub cywilny, a może midi? Prosta i gładka czy rozkloszowana? Jakie buty, biżuteria? Jeśli już wiesz, jaki charakter ma mieć Twoja kreacja, dalszy wybór będzie już prostszy. Postępuj tak, jak zawsze w przypadku wyboru nowego stroju. Pomyśl więc o tym, w czym będziesz wyglądać najlepiej. Idealna sukienka na ślub cywilny to przede wszystkim ta, która dobrze na Tobie leży.

Nie ukrywajmy, że trudno będzie kupić taką w sklepie, gotową. Zawsze ta uszyta na miarę i drobiazgowo dopasowana będzie – po prostu – najlepsza. Tym bardziej, że stylistka pracująca w pracowni, może służyć Ci pomocą sprawiając, że wybór sukienki będzie trafniejszy. W przypadku DAMA Couture panny młode przesyłają nam często po ślubie swoje zdjęcia, które umieszczamy w social mediach. Nas cieszy, kiedy widzimy, jak bardzo są zadowolone.

Jaki kolor sukienki na ślub cywilny wybrać?

W czym do ślubu cywilnego nie wypada pójść? Choć wiele się zmieniło, konwenanse zelżały i coraz więcej zależy od nas, są pewne nienaruszalne tabu, z którymi nie warto iść na bój. Sukienka na ślub cywilny nie powinna więc być czarna. To kolor, który wciąż silnie kojarzy się z żałobą, szczególnie w tradycjonalistycznej Polsce.

Panny młode wybierają czasem inne ciemne kolory, np. granat bordo czy butelkową zieleń, a nawet czerwień wtedy, gdy nie jest dla nich istotna tradycja, a wyznacznikiem pozostaje elegancja i wierność własnym upodobaniom. Najczęściej jednak kolor sukienki na ślub cywilny pozostaje jasny. Najmodniejsze odcienie to mleczna biel znana jako écru, róże, pastele i delikatne beże. Panna młoda może również na ślub cywilny włożyć lekko połyskującą kreację wysadzaną drobnymi cekinami.

Jaką długość sukienki na ślub cywilny wybrać?

Zanim przejdziemy do długości, zastanówmy się jeszcze nad samy stylem kreacji. Panny młode na ślub kościelny najczęściej wybierają obecnie suknie boho, księżniczka, koronkowe, proste czy syrenki. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na ślub cywilny wybrać jedną z nich, choć – jeśli chcesz włożyć lżejszą kreację – możesz z powodzeniem włożyć coś mniej wystawnego: np. sukienkę midi koktajlową.

Długa sukienka na ślub cywilny to z kolei wybór bliższy tradycji, zresztą naszym zdaniem bardzo dobry. Spójrz np. na naszą suknię Vera albo dziewczęcą Lidię. Są nawiązaniem do tradycyjnej bieli, pełne wdzięku i naturalnej elegancji. Będziesz wyglądać w nich pięknie, ale nie przesadnie. A więc długość midi i maxi są jak najbardziej odpowiednie, a co jeśli chcesz bardziej wyeksponować nogi?

Suknię ślubną mini możesz włożyć na ceremonię w Urzędzie Stanu Cywilnego, choć my zachęcamy, by wybrać taką, która nieco tonuje szaleństwo długich nóg. Zobacz Penelope lub Brevę. Czy nie są wyjątkowe? A czy suknia ślubna na ślub cywilny może mieć tren? Jak najbardziej. W tym przypadku polecamy nasze seksowne syrenki, np. niezwykle szykowną gładką kreację Ellen albo Gaię, która zamiast trenu ma osobno mocowaną romantyczną długą pelerynkę. Jak widzisz piękne jest to, że w przypadku ślubu cywilnego panna młoda ma naprawdę duży wybór

Jaka sukienka na ślub cywilny - podsumujmy

Twój look na ślub cywilny zależy w dużej mierze od Ciebie samej. Masz duży wybór i wiele możliwości. I niewiele zastrzeżeń, o których powinnaś pamiętać. Kieruj się:

  • swoim podejściem do tradycji: odpowiedz sobie na pytanie czy jest ona dla Ciebie ważna,
  • dążeniem do spełniania marzeń: jeśli w jednym z nich byłaś Ty jako piękna księżniczka, spełnij je!,
  • charakterem stroju Twojego ukochanego: powinniście koniecznie porozmawiać o tym, jak wspólnie dopasować do siebie swoje kreacje,
  • swoją urodą: pod jej kątem dopasuj kolor i fason. Tu podpowiadamy, jak dobrać sukienkę do figury a tutaj – jak dobrać długość sukienki,
  • samopoczuciem: pamiętaj, że Twój wybór będzie wpływał na samopoczucie. Jeśli ekstrawagancja nie jest Twoim drugim imieniem, nie eksperymentuj tego dnia. Wybierz suknię, która nie wywoła nadmiernych emocji, za to pozwoli Ci poczuć się kimś wyjątkowym,
  • unikaniem ryzyka: tak, i być może to jest najważniejsze. Wybierz suknię szyta na miarę z wysokiej jakości materiałów. Poszukaj pracowni, której zaufasz i która pomoże Ci przejść tę fascynującą drogę prowadzącą do wymarzonej kreacji na ślub cywilny.