Ile kosztują suknie ślubne? Co decyduje o jej cenie i jakości?

Data ślubu zarezerwowana? Wobec tego czas określić budżet! To ten moment, w którym czeka Cię ważna decyzja: jaką kreację wybrać? Cena sukni ślubnej jest ważna, czasem nawet najważniejsza, jednak zakup warto przemyśleć nie tylko pod tym kątem. Bo na pytanie, ile kosztują suknie ślubne odpowiedź jest tylko z pozoru prosta. Przeczytaj nasz poradnik zanim wstawisz w rubryczkę swojego ślubnego budżetu widełki na kupno najważniejszej kreacji w swoim życiu! I dowiedz się ile kosztuje uszycie sukni ślubnej.

Ile kosztują suknie ślubne? - Jak nie przepłacić za suknie?

Zacznijmy od konkretów, bo pewnie one wydają się z pozoru najważniejsze. Suknie ślubne kosztują od tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To jednak z pewnością wiesz, bo każda inna sukienka może kosztować zarówno majątek, jak i całkiem niewiele. Co ciekawe czasem trudno je od siebie odróżnić, prawda? No, może spoglądając na metkę można się domyślić, jaki jest jej pułap cenowy. Na pytanie, ile kosztuje suknia ślubna w Polsce najprościej jest podawać zakresy cenowe, a zależą one od miejsca, w którym je kupisz.

Polskie, wyspecjalizowane i cenione pracownie krawieckie oferują suknie ślubne w granicach od 5 do 10 tys. zł. To ceny, które znajdziesz w dużych miastach, np. w Warszawie. W mniejszych mogą być one nieco niższe. Większość takich pracowni oferuje również gotowe sukienki, które możesz kupić szybko przez Internet, szyte w oparciu o standardową rozmiarówkę i wykończone tak, że łatwo przerobisz je w razie czego u lokalnej krawcowej. Wykonane również z dobrej jakości materiałów mają naprawdę atrakcyjne ceny, bo nieco ponad 1400 zł. Suknia ślubna w salonie, tym renomowanym, wielkomiejskim i od znanych projektantów nie schodzi poniżej 7 tysięcy złotych, a najczęściej spotkasz ją w widełkach cenowych 8 – 12 tys. zł. Suknie ślubne spotkasz też w niektórych sklepach sieciowych. Tam są najtańsze, bo potrafią kosztować tylko 1000 zł.

Co decyduje o cenie sukni ślubnej?

Dobór tkanin, aplikacji, form wykończenia? Czy to są najważniejsze elementy, które decydują o tym, ile kosztuje suknia ślubna? Otóż wcale nie, co nie oznacza, że nie mają wpływu na finalną cenę. W gruncie rzeczy najważniejsze jest, ile czasu i wysiłku potrzeba, by ją uszyć, a potem dopasować do danej sylwetki i potrzeb, a nawet czasem i kaprysów Klientki. Uszycie sukni ślubnej na miarę w pracowni krawieckiej to długi proces, który wymaga przy okazji zaangażowania wielu osób: stylistki, krawcowej i asystentki obsługującej zlecenie. Jedna rzecz to zebranie wymiarów, druga szycie i wykończenie, trzecia to pierwsze przymiarki i pierwsze poprawki, a potem czasem i kolejne. W przypadku więc autorskiej, specjalistycznej pracowni na koszt sukni ślubnej składa się przede wszystkim praca i czas, który Ci poświęcamy. Jeśli suknię ślubną kupujesz od znanego, zagranicznego projektanta w salonie, wówczas płacisz przede wszystkim za renomę, jaką on sobie wypracował oraz za utrzymanie całej infrastruktury oraz promocji danego salonu. Sklepy sieciowe z kolei bazują na niskiej cenie i dużej sprzedaży, co pozwala im obniżyć cenę do minimum. Taką sukienkę jednak najtrudniej dopasować do figury. Sprawić, by idealnie leżała w talii i o kroju, który Cię usatysfakcjonuje. W tym ostatnim przypadku musisz się liczyć z dużym kompromisem.

Czy cena przekłada się na jakość?

Wybierając suknię ślubną z pewnością zastanawiasz się, jak cena przekłada się na jakość? Oczywiście bezpośrednie przełożenie istnieje, jednak pomiędzy suknią ślubną z pracowni, a tą od zagranicznego projektanta nie ma wielu różnic pod względem jakości. Jednym i drugim zależy na tym, by ich kreacje i zaangażowanie przekładały się na rosnącą popularność wśród klientek. A liczy się tutaj nie tylko design, ale również jakość, ponieważ tylko wysokogatunkowe materiały idealnie leżą, nadają kreacji szlachetnego rysu, nie gniotą się i zapewniają pełną wygodę. Ceny sukien ślubnych mówią więc, z jaką jakością masz do czynienia, choć zawsze warto sprawdzać i upewniać się. Szczególnie, gdy kupujesz gotową suknię ślubną. Najlepsze gatunkowo materiały to na pewno: tiul, szyfon dwutonowy, atłas, jedwab, koronka czy gipiura. Ceny sukien ślubnych zależą również od jej wykończenia. Aplikacji, które trzeba naszyć, koronek, które trzeba utkać, guziczków, czasem ozdób, takich, jak: perełki, cekiny, klejnoty.

Prestiżowy twórca czy pracownia krawiecka - co wybrać?

Kupować suknię ślubną w salonie czy u znanego projektanta? Wiele zależy od Twoich priorytetów, upodobań i czasu, jakim dysponujesz. Jeśli zależy Ci na tym, żeby mieć kreację uszytą tylko dla Ciebie, z możliwością poprawek i perfekcyjnego dopasowania, wówczas lepszym wyborem zawsze będzie polska pracownia. Tylko tu krawcowa będzie miała czas i możliwość pochylić się nad Twoją suknią ślubną tyle razy, ile będzie trzeba. Wybierając ją w salonie musisz się liczyć z tym, że dotrze ona z zagranicy w jednym ze standardowych rozmiarów i nie zawsze będzie można ją, np. skrócić, jeśli zostanie obszyta elegancką koronką. Owszem, salony oferują możliwość dopasowania, jednak nigdy nie wiesz, w jakie ręce trafi Twoja suknia ślubna. W konsekwencji może ona nie leżeć na Tobie idealnie. Modele standardowe nie są też dobrym wyborem, jeśli jesteś niezwykła. Na przykład bardzo wysoka, lub przeciwnie – drobna. I pamiętaj, że każda poprawka w salonie to kolejne, dodatkowe pieniądze. W DAMA Couture na przykład poprawki masz w cenie sukni ślubnej. Poza tym musisz się liczyć się z tym, że wybierając suknię ślubną w salonie, czeka Cię długi czas oczekiwania na nią. W pracowni terminy szycia wynoszą około 6 miesięcy.

Jakie rodzaje sukni ślubnych są najdroższe?

Suknia ślubna w salonie, szczególnie ta od projektanta, który cieszy się znanym nazwiskiem, zawsze będzie należała do najdroższych. I im to nazwisko będzie gorętsze, tym cena będzie wyższa. Na jej cenę mają również wpływ materiały, ale przede wszystkim naszyte na nią klejnoty. Najdroższą suknią ślubną w historii była ta zaprojektowana przez projektanta Renee Straussa i jubilera Martina Katza. Naszyto na nią diamenty o masie 150 karatów i wyceniono na 12 mln dolarów, ale uwaga! Na razie żadna panna młoda się na nią nie zdecydowała. Podobnych przykładów drogocennych, nigdy nie sprzedanych kreacji jest więcej. Ale jedna zasługuje na szczególną uwagę: suknia ślubna dziedziczki marki Swarovski, wysadzana – a jakże – kryształkami Swarowskiego. Było ich aż 500 tysięcy, a suknię wyceniono na 1 mln dolarów.

Wyobrażasz sobie kupować suknię ślubną za miliony? Czy na pewno warto? Bardziej przemawia do nas kunszt, jakim wykazał się słynny projektant Alexander McQueen, który zaprojektował kreację dla Kate Middleton uszytą z koronki wykonanej przez Royal School of Needlework, z ręcznie wyszywanymi różami, koniczynami i żonkilami. Cena, bagatela – 430 tys. dolarów :).

Dlaczego warto kupić suknie dobrej jakości?

Warto kupować suknię ślubną myśląc nie tylko o cenie, ale również o tym, by doskonale leżała i sprawdziła się tego wyjątkowego dnia. Wysokogatunkowe materiały gwarantują komfort. To, że suknia się nie pogniecie, że się w niej nie spocisz, a przede wszystkim – idealnie dopasowana do figury – sprawi, że będziesz w niej piękna. Szlachetne tkaniny mają też to do siebie, że poczujesz się wyjątkowo odświętnie i będziesz miała pewność, że zostanie to zauważone. Cena więc naszym zdaniem ma znaczenie drugorzędne, za to jakość jest najważniejsza!