Obowiązki świadkowej w dniu ślubu - jak najlepiej pomóc?

Rola i obowiązki świadkowej to ogromny przywilej, ale również duża odpowiedzialność. Z pewnością Panna Młoda wybrała Cię, bo jesteś jej bliska i czuje, że może na Tobie polegać, prawda? Do tego wyzwania dobrze jest zawczasu się przygotować. Jakie są obowiązki świadkowej lista poniżej. Pomoże Ci ona zrozumieć swoją rolę i doskonale ją wypełnić.

Obowiązki świadkowej na ślubie - jak podołać tej roli?

Jakie obowiązki świadkowej są najważniejsze? Co powinnaś robić i za co odpowiadasz? Jak pomóc, jak podołać? W Twojej głowie od czasu, kiedy dowiedziałaś się, że będziesz świadkową, pojawia się z pewnością mnóstwo pytań. Warto je sobie zadawać i dużo rozmawiać z przyjaciółką czy siostrą, której będziesz towarzyszyć zarówno w przygotowaniach, jak i w dniu ślubu. Do spraw organizacyjnych najlepiej podejść na chłodno, zawczasu zdając sobie sprawę, co będzie spoczywać na Twojej głowie. Co jest najważniejsze w tej roli? Obowiązki świadkowej lista:- wsparcie na każdym etapie przygotowań do ślubu i wesela,- zorganizowanie wieczoru panieńskiego,

  • pomoc w przygotowaniach bezpośrednio przed ślubem,
  • przygotowanie koszyczka ratunkowego, z nićmi, nożyczkami i podstawowymi lekami oraz środkami higienicznymi,
  • czuwanie nad Panną Młodą i jej komfortem podczas ceremonii,
  • opieka nad prezentami (to robisz oczywiście wspólnie ze świadkiem),
  • wsparcie organizacyjne podczas wesela.

Z taką listą podstawowych obowiązków będzie Ci dużo łatwiej. A poza tym zawsze bądź blisko, wspieraj Młodą, rozwiewaj jej wątpliwości i służ dobrą radą. Łatwe? Wcale nie. Obowiązki świadkowej w dniu ślubu to duże, ale ciekawe wyzwanie. A jakie są obowiązki świadkowej przed ślubem?

Jak pomóc Pannie Młodej w przygotowaniach do ślubu?

Często rola i obowiązki świadkowej zaczynają się na wiele miesięcy przed ceremonią. I tak powinno być, że przyszła żona ma Twoje wsparcie zarówno w każdym aspekcie organizacyjnym, jak i psychologicznym. Dostosuj się do tego, jakie ma wobec Ciebie oczekiwania. Być może zechce, żebyś jej pomogła w wyborze sukni ślubnej, towarzyszyła podczas przymiarek. Być może też będzie potrzebowała Twojej pomocy podczas wymyślania koncepcji wesela, wyboru dekoracji? Twoja obecność przy niej ma być dla Młodej realnym wsparciem. Bliżej terminu ślubu musisz dokładnie poznać przebieg całego wydarzenia, począwszy od porannych przygotowań na zakończeniu wesela skończywszy. Panna Młoda zapewne poprosi Cię, żebyś jej towarzyszyła od samego rana, podczas wizyty u kosmetyczki i fryzjerki. Możecie zresztą przygotowywać się wspólnie. A potem podczas wkładania sukni ślubnej, welonu i biżuterii. Już w tym czasie dbasz o to, by nie zapomniała bukietu, a Ty i drugi świadek – obrączek!

Obowiązki świadkowej przed ślubem są liczne, ale i bardzo ciekawe. Jeśli jeszcze nie jesteś mężatką, z pewnością te doświadczenia przydadzą Ci się w przyszłości. Przyjrzyjmy się teraz, jakie są obowiązki świadka w kościele, już podczas ceremonii ślubnej. Pamiętaj, że jeśli Panna Młoda ma druhny, możesz poprosić je o pomoc i wyznaczyć im konkretne zadania.

Obowiązki świadkowej na ślubie kościelnym

Obowiązki świadka w kościele to przede wszystkim towarzyszenie Młodym i dbanie o obrączki. Te najczęściej dostajesz dzień wcześniej. Zadbaj o to, by znalazły się w estetycznym pudełku lub na tacce, która dekoracyjnie pasuje do stylistyki ślubu. Podajecie je podczas mszy, w tej najbardziej wzruszającej chwili, ministrantowi lub księdzu. Podczas ceremonii najprawdopodobniej będziecie siedzieć bezpośrednio za Parą Młodą lub z boku, a po niej razem ze świadkiem składacie w zakrystii swoje podpisy pod aktem ślubu. O czym musisz pamiętać w tym przypadku? Oczywiście o dowodzie osobistym, bo bez niego nie będzie to możliwe. Po wyjściu z kościoła najważniejsza Twoja rola polega na towarzyszeniu świeżo upieczonemu małżeństwu podczas składania życzeń, odbieraniu prezentów, kwiatów oraz kartek okolicznościowych. Warto zawczasu ułatwić sobie zadanie i poprosić kogoś z rodziny o przeniesienie podarków do samochodu, a dla kartek przygotować elegancką skrzyneczkę z rączką. Obowiązki świadkowej na ślubie kościelnym to także dbanie o dobre samopoczucie i wygląd Panny Młodej. Przed wejściem do kościoła upewnij się czy w nerwach nie zapomniała o swoim bukiecie, czy welon dobrze leży i czy nic jej nie odstaje. Przypilnuj torebkę Panny Młodej i miej przy sobie chusteczki higieniczne. Oj, mogą się przydać ;). Obowiązki świadkowej na ślubie cywilnym w gruncie rzeczy nie różnią się od tych podczas ceremonii kościelnej. Przygotowania i Twoja rola w nich są takie same.

Obowiązki świadkowej na weselu

Obowiązki świadkowej na ślubie cywilnym czy kościelnym to nie wszystko, co Cię czeka. Na weselu też masz swoją określoną rolę do odegrania. Przede wszystkim nadal otaczasz opieką Pannę Młodą. Pomagasz jej w toalecie, szczególnie, jeśli jej suknia ślubna wymaga pewnej ekwilibrystyki. Dbasz również o to, by miała w każdej chwili dostęp do koszyczka ratunkowego. I o to, by goście dobrze się bawili. Pilnujesz razem z drugim świadkiem oprawy muzycznej i obsługi cateringu, by każdy z gości był zadowolony. Według tradycji to również świadkowie wnoszą pierwszy toast za Młodą Parę, więc przygotujcie sobie zawczasu kilka ciepłych słów o nich. Świadkowa ma również swoją rolę związaną z tradycyjnymi zabawami weselnymi, np. podczas oczepin, kiedy trzeba zdjąć welon, Ty asystujesz przy tym wydarzeniu. Niekiedy świadkowe wspólnie z zespołem muzycznym czy animatorem wesela organizują także inne zabawy dla gości. W końcu to Wasze zadanie, by wszyscy świetnie się bawili.

Jakie obowiązki świadkowej, taka suknia!

Twoja rola podczas ślubu i wesela jest nieoceniona. Potrzebujesz więc kreacji do zadań specjalnych. Nie tylko pięknej, oryginalnej i stylowej, ale również wygodnej. Sukienka dla świadkowej ma zatem również określoną rolę do spełnienia. Kiedy już wiesz, jaką suknię włoży Panna Młoda, dopasuj swoją tak, by jej nie przyćmiewała, ale i świetnie odzwierciedlała zarówno Twój styl, jak i charakter ślubu i wesela. Przy wyborze jednak kieruj się cały czas tym, by zapewniła Ci ona poczucie komfortu. Zwracaj uwagę na to, z jakich jest uszyta materiałów. Czy przyjaznych dla skóry, przewiewnych i nie gniotliwych? Dobierz odpowiednio rozmiar, a najlepiej zleć uszycie jej na miarę. Ta okazja jest tego warta, prawda?